Új, háromhengeres motor mellé kapcsoltak egy hibrid rendszert, így mérsékelve a károsanyag-kibocsátást és a fogyasztást.
Megpróbáltak egy utolsó löketet adni a kifutó szériás Fiat 500-asnak, hiszen 2020-ban fontos frissítésen esett át: kapott egy mild-hibrid hajtásláncot, hatfokozatú manuális váltóval. A több mint tíz éve piacon lévő, újkori 500-ason bizony már látszik a kor annak ellenére, hogy 2015-ben is volt egy ráncfelvarrása. Egy azonban biztos: aki szereti a kis Fiat formáját, annak ez egy örök darab marad, és nem érdekli, hogy mennyi idős ez a konstrukció, hiszen ez a mini többet ad puszta számoknál, ez ugyanis egy életérzést képvisel.
Időtálló forma
Az 500-as továbbra is minden szögből jól néz ki, a limitált kiadású Launch Edition tesztautó pedig csinos króm kiegészítőket és 16 colos felniket kapott. Méreteit tekintve a városi mini kategóriába tartozik, hossza 3571, szélessége 1627, magassága pedig 1488 mm. Az autó négy sarkán elhelyezett kereknek köszönhetően jó a kiállása, továbbra is egy szerethető forma.
Ízléses, de olcsó
Belül pont annyi hely van, mint amennyire számítasz. Elöl jól elférni, hátul azonban legfeljebb gyerekeknek van hely hosszabb távon. Az anyaghasználat nem túl jó, 2021-ben már a kisautóknál sem ez a szint, ám mint azt már említettem, a benzines 500-as nem mai darab. Ennek ellenére nagyon vidám és látványos a beltér, ízléses króm részletekkel, olaszos dizájnnal. A háromajtós kialakítás miatt elég messze vannak az övek, az ajtó pedig nagy, így parkoláskor érdemes ezt észben tartani. Nekem egy ilyen méretű autóhoz túl nagy ez a kormány, az üléspozíció pedig azoknak kedvez, akik magasabban szeretnek elhelyezkedni, ugyanis nem lehet igazán leengedni az ülést, amely menet közben egyébként diszkréten nyöszörgő hangot is ad. A tesztautó nyitható tetőablakkal rendelkezett, amely alatt a tetőkárpit szegélye már kezdett lejönni. Remélem, ez csak egy egyszeri eset volt. Ennél a speciális kivitelnél az üléskárpit egyébként újrahasznosított műanyagokból készült, amely plusz pontot érdemel, a csomagtér pedig nagyjából 185 literes, ez is inkább azt jelzi, hogy városi szaladgálósról van szó.
Ami a technikai tudást illeti, a műszeregység egy 7 colos digitális kijelző, a műszerfal közepén pedig egy szintén 7 colos érintőképernyőt helyeztek el. A rendszer Android Auto és Apple CarPlay kompatibilis, ám a sebesség nem az erőssége, ráadásul biztonsági okokból menet közben nem lehet telefont párosítani. Az érintőfelület elhelyezése sem a legideálisabb, a menürendszerben pedig kis betűket alkalmaztak, a használata pedig megszokást igényel. Az sem volt túl pozitív, hogy a navigációnak is nagyjából 2 éves a lemaradása, ugyanis áthajtottam egy olyan felüljárón, ami legalább ennyi ideje ott van, a képernyőn viszont nyoma sem volt ennek az útszakasznak. Biztonsági berendezésekből sincs sok, a sávtartó és társai ebben a miniautó kategóriában még nem számítanak elterjedtnek.
Új motor és váltó
Az ezres Fiat motor kapott egy új hengerfejet, így szívómotorként hengerenként két szeleppel üzemel, 70 lovas teljesítménnyel. A mild-hibrid hajtás részeként egy 3,6 kilowattos indítómotor-generátor (BSG) segít be indításkor és nagyobb terheléskor, a sofőrülés alatt elhelyezett 11 Ah-s lítiumion-akksiba pedig fékezéskor lehet visszatáplálni az energiát. A fogyasztás erősen használatfüggő, akár 5-6 liter között is el lehet járni vele, de ha kiforgatod és lendületesen mész vele, akkor 7 fölé is kúszhat. Én zömmel autópályán jártam vele némi városi dugózással, így 6,5 literes átlag jött ki a teszt végére. A váltásokat javasló rendszer többnyire homályon van, folyamatosan 2000 környékén akarja nyektetni a motort (emelkedőn is), ami hosszabb távon nem lenne javára az élettartamnak. A start-stop rendszer külön műszerfali gombbal kapcsolható ki, ami dicséretes, ám az megszokást igényel, hogy kb. 25 km/óránál lelövi a motort lassításkor. A leállások és újraindulások egyébként vibrációmentesek, az egész autó stabilnak tűnt.
A 90 Nm nyomaték átvitelében most már egy hatfokozatú manuális váltó segédkezik, amelynek kiosztása szintén a városi használathoz igazítottan rövid, hatodikban 3000-nél 115 km/órával lehet haladni. A váltókar egyébként pontos és rövid utakon jár, érzetre azonban kicsit akadós.
Nehéz jobbat találni az aszfalttengerbe
A 2,3 méteres tengelytáv és a 9,3 méteres fordulókör kiváló manőverezhetőséget kínál, a futómű elöl MacPherson, hátul pedig torziós. A hangolás nem túl kemény, forszírozott kanyarokban kicsit billegős is, ám a menetkomfort szempontjából ez előny. Elöl tárcsa-, hátul pedig dobfékek teszik a dolgukat, a fékhatás teljesen rendben van. A kormány nem szolgál túl sok visszajelzéssel, de ez nem is egy sportautó, a legfőbb feladata, hogy be lehessen parkolni vele szűk helyekre, és ezt tudja is, ebben szükség esetén parkolóradar állhat a sofőr segítségére.
Ár és összegezve
A Fiat 500 belső égésű motorok terén jelenleg ezzel az ezres motorral és a hibrid hajtással érhető el, az alapára pedig 4,25 millióról indul. Rengeteg felszereltségi szint, speciális kiadás és csomag áll rendelkezésre, ráadásul vászontetővel is lehet kérni. A tesztautó szintjére extrázott példányok már majdnem a 6 milliót súrolják, ráadásul már megérkezett a teljesen új, elektromos kivitelű 500-as is. Mindenki megtalálja tehát a szívéhez leginkább közelálló kis Fiatot, hiszen az 500-asnak ez a legnagyobb erénye, hogy el tudja csábítani az embert.
Fiat 500 1.0 BSG MHEV 6MT Launch Edition (2021)
- Lökettérfogat: 999 cm3
- Hengerek/szelepek: 3/6
- Max. teljesítmény: 70 LE (52 kW) 4000/perc
- Max. forgatónyomaték: 90 Nm 3250/perc
- Hibrid akkumulátor: 11 Ah
- Hossz./szél./mag.: 3571/1627/1488mm
- Tengelytáv: 2300 mm
- Saját tömeg: 940 kg
- Vegyes fogyasztás: 5,3 l
- Tesztfogyasztás: 6,5 l
- CO2 kibocsátás: 119 g/km
- Végsebesség: 167 km/h
- 0-100: 13,8 s