2019. április 27. | 10:46

A Lada Vesta SW Cross azoknak szól, akik többet járnak a tanyára, mint plázába

Ha 2019-ben felmész a Lada.hu-ra, akkor két modellt fogsz találni a palettán különböző kivitelekben. Kezdem a sort a valódi, kemény terepre szánt 4x4-gyel, vagy ahogyan a régi időkben hívták Nivával, ami ötajtós vagy épp jól felszerelt, Urban kivitelben is a tiéd lehet. De mi van akkor, ha az olthatatlan Lada-szerelemtől fűtve elgondolkozol azon, hogy egy olyan orosz vas kéne, amivel leginkább a hazai, aszfaltozott csatatereket járnád, de néha jó lenne kinézni a szőlőbe, tanyára, így nem árt, ha befér a fűnyíró, ásó, kapa, nagyharang vagy éppen a műanyag hordó az ürmösbor további tárolásához?

Ekkor jön a képbe a Lada Vesta. Szedán kivitelben kicsit bénán néz ki, így azt gondolnám, hogy a kombi lesz a te autód. SW Cross? Anyád, ez még jobban néz ki! Bizony az SW crossoveres génekkel készült terepkombijáról van szó, amit egy villámteszt keretein belül be is mutattam neked.
 

Lada Vesta SW Cross - trendi termék

Nagy megfejtés nincs az SW Cross külcsínét tekintve. Műszakilag a Vesta kombi szolgáltatja az alapot, jócskán megpakolták műanyag betétekkel a sárvédők szélein, küszöbökön, lökhárítókon és kapott egy 25 milliméteres emelést, ami által 203 milliméteres hasmagasság jött létre. Ez a tuti recept, ha már egy kész terméket akarsz terepes génekkel elkészíteni, így válik sokkal fogyaszthatóbbá az SUV és Crossover mániában szenvedő autóvásárlók számára.

Lada Vesta SW Cross tesztelése

Nagyobb, 17 colos kerekek kerültek rá, hátul a tárcsafék villan fel a stílusos felnik mögül, van egy ósdi, de annál szerethetőbb kipufogóvég. Modern rajzolatú első és hátsó lámpatestek és a hamisítatlan, V-alakú mélyedések a Mars vörös terepkombi oldalán. A modern 2102 elkészült, de mit mutat a beltér?

Lada Vesta SW Cross hátulról

Lada Vesta SW Cross – valódi bőrt, csak egy kicsit!

A Lada Vesta SW Cross belterében sem fogod magad hanyatt dobni a változatosságtól, szintén egy normál SW-belső jön veled szembe, viszont az ülések mintázata már más. Az ülőalkalmatosságok alapvetően kényelmesek, talán az első ülőlap lehetne kicsit hosszabb. A kígyóra hajazó ajtóbetétek kissé bazári hatást keltenek, a műanyagok általánosságban rideg, kopogós mivoltuk ellenére nyöszörgést, zajt nem keltenek menet közben. A műanyag kormány kellemetlen hatásaira nem térnék ki, ide tervezhettek volna némi bőrt.

Lada Vesta SW Cross beltere

A 7 colos érintőkijelző sem a leggyorsabb a piacon, viszont van tolatókamera és a Lux felszereltségnek hála található az autóban négy légzsák, esőérzékelős ablaktörlő, fékasszisztens, visszagurulásgátló, ülésfűtés hátul egy, elöl három fokozatban, hűtött kesztyűtartó és digitális légkondicionáló. A helykínálat teljesen rendben van, nagy ajtózsebek, pohártartók, rekeszek fogadnak, a csomagtér alaphelyzetben 480 literes, igen jól variálható, az ülések ledöntésével pedig tovább bővíthető.

Lada Vesta SW Cross hátsó ülések

Lada Vesta SW Cross – menj biztosra

A jól ismert 1.6 szívóbenzin dolgozik a motortérben, amely az Euro 6d-s normákat teljesítve még egy katalizátorral gazdagodott, így az ismert 105 lóerő helyett most kereken 100 lóerőt teljesít 148 Nm-es maximális nyomaték mellett. Valamivel nehezebb karosszériát mozgat a normál SW-hez képest, így aztán azt nem lehet ráfogni, hogy fickós autó. Alulról nehézkesen indul meg, 4000-es fordulat környékén kell használni, ha valami életjelet szeretnél belőle kicsikarni. Barátja a lendület, főleg előzéseknél, hiszen 12,7 másodperc alatt éri el a százat. Viszont az ötös manuális váltó használata meglepően kellemesre sikerült, amolyan franciásan hosszú úton jár, szépen veszi a lapot. A papíron 7,5 literes fogyasztás reális is lenne, ha nyugdíjas üzemmódban használod az SW Crosst, a valóság valahol 8-9 liter környékén leledzik.

Lada Vesta SW Cross motortere

Lada Vesta SW Cross – a földút a barátja

Az SW Cross-t nem lehet összkerékhajtással megvásárolni, marad a fronthajtás. Cserébe van fém haspáncél, így nem kell tőle tartani, hogy odavered a kartert, ha kimerészkedsz vele masszívabb földútra, sziklás nyomvonalra. A növelt hasmagasság és a rugóstagok, lengéscsillapítók áthangolása is az előnyére válik a nem épített utakon, viszont a puha rugózás miatt a tempósabb kanyarokat már nem igazán kedveli. A kormány is meglehetősen érzéketlen, az igazat megvallva nem száguldásra született. Cserébe viszont aggódalom nélkül térhetsz le az aszfaltról, keresztbe-kasul. Cross-kasul. Érted?! Na mindegy.

Lada Vesta SW Cross teszt 2019

Lada Vesta SW Cross ár és összegezve

A Lada Vesta SW Cross két felszereltségi szinten, egyetlen motorral és akár robotizált automataváltóval is megvásárolható. Utóbbi fokozatváltót nem javasolnám, nélküle Lux felszereltségben 4 849 000 forintért vihető haza, Comfort felszereltségben pedig 4 549 000 forintért a tiéd lehet. Ha nem létfontosságú a földesen történő magabiztos menet, akkor a normál SW-t 3,8 millió forinttól megvásárolhatod, viszont az kevésbé látványos és nincs is annyi pozitív oldala. Ugyanakkor az is tágas, komfortos menetet biztosít, azonban az érzéketlen kormányzás, rideg belső tér és az egytagú motorkínálat könnyen egy Dacia vagy Suzuki szalon felé terelhet. Minden esetre érdemes kipróbálni, menni egy tesztkört a Vesta SW Cross társaságában, hiszen lehet, hogy szerelem lesz első látásra, nem csak a hagyománytisztelő vásárlóközönség számára.

Lada Vesta SW Cross

Lada Vesta SW Cross 1.6 (2019)

  • Lökettérfogat: 1596 cm3
  • Hengerek/szelepek: 4/16
  • Max. teljesítmény: 100 LE /5800
  • Max. forgatónyomaték: 148 Nm /4200
  • Hossz./szél./mag.: 4424/1785/1537 mm
  • Tengelytáv: 2635 mm
  • Saját tömeg: 1255 kg
  • Városi fogyasztás: 9,3 l /100 km
  • Országúti fogyasztás: 5,5 l /100 km
  • Vegyes fogyasztás: 6,9 l /100 km
  • Tesztfogyasztás: 8,7 l /100 km
  • CO2-kibocsátás: 142 g/km
  • Végsebesség: 180 km/h
  • 0-100: 12,7 s