Olvasónk egy olyan esettel keresett meg minket, hogy ugyanazon a helyen parkolt, 24 órán belül pedig kettő feljelentést is kapott: 2022.05.10. 16:00 és másnap 10:00 körül.

A kérdés megválaszolásában a D.A.S. Jogszerviz jogásza segít minket.

Azzal érdemes kezdenünk, hogy parkolási pótdíjazásnál kit vagy mit büntetnek? Ha elmulasztjuk megfizetni az útszakasz használati díját, az útdíjat, vagy a várakozási (parkoló) díjat, a felelősség a gépjármű üzembentartóját terheli. A kimentési lehetőségünk korlátozott, ellenben pl. a szabálytalan várakozás sok esetével (mozgáskorlátozott helyen vagy járdán parkolás), ahol ún. szubjektív felelősség áll fenn. Azokban az esetekben a járművet az adott időpontban vezető személlyel szemben lépnek fel.

Ez az első fontos kiindulópont: parkolási pótdíjazásnál magát a gépjárművet büntetik, nem számít a járművezető személye.

szabálytalanul parkoló furgon
Képünk illusztráció | Fotó: Ujj Péter Tamás / Alapjarat.hu

A parkolási pótdíjazás gyakoriságát korábban a jogszabály nem rendezte konkrétan, de bő tíz éve a jogalkotó egyértelműsítette azt, hogy parkolásnál (várakozásnál) hányszor büntethető maximum a jármű. A szabály egyértelmű:

ugyanazon a várakozási területen egy naptári napon belül pótdíj csak egyszer szabható ki. DE! Ez több kérdést is felvet.

1. Mit értünk „ugyanazon várakozási terület” alatt?

Ezt a kérdést már nem egyértelműsíti a jogszabály, a gyakorlatban két értelmezésre is jó érveket találunk. Egyértelmű következtetést nem tudunk levonni, tapasztalatunk alapján egyébként viszonylag ritka eset a kettős pótdíjazás parkolásnál. Nem tisztázott, hogy az „ugyanaz” szó csak az adott parkolóhelyet, esetleg az utcát, vagy akár egy egész parkolási zónát jelenti-e?

A jogszabály értelmezésekor érveket lehet felhozni amellett, hogy a várakozási terület és a várakozó hely nem esik egybe, így ha helyet változtatunk de az adott várakozási területen belül maradunk, a kétszeres pótdíj nem jogszerű. De olyan hivatkozást is láttunk már, hogy a két fogalom egybeesik: a helyváltoztatással már megváltozik a várakozási terület, jogos tehát az egy nap alatti kétszeres pótdíjazás, ha csak néhány méterrel arrébb parkolunk az eredeti várakozóhelytől.

tilosban parkoló autó
Képünk illusztráció | Fotó: Ujj Péter Tamás / Alapjarat.hu

2. Korlátozott időtartamig megengedett várakozás

Felmerül sajnos még egy „DE!”, ez viszont a jogszabály alapján már egyértelműen levezethető eset. Amennyiben ugyanis a várakozási területen csak meghatározott időtartamig engedélyezett a várakozás (sok esetben 3 óra szokott lenni), és ezt meghaladóan történik a díj fizetése nélküli parkolás, a parkolási pótdíj mellett akár szabálysértési bírság is kiszabható. Ebben az esetben tehát a pótdíj mellett jogosan léphetnek fel ellenünk egyéb bírsággal is.

Természetesen vizsgálni kell, hogy parkolási díjat az adott napon hány órától és meddig kell fizetni a területen. A parkolódíj nélküli várakozásnak és a meghatározott időtartamra engedélyezett várakozásnak is csak ezen kötelező fizetési időszakban van jelentősége a témánk szempontjából.

3. Naptári nap vagy 24 óra?

Kedves Olvasónk esetére kitérve, a jogszabály értelmezéséből adódóan sajnos a bírság jogszerű lesz. Hiába nem telt még el teljes huszonnégy óra a két bírság időpontja között, a jogszabály naptári napot említ. Másik példát hozva, ha 8:00–17:00 között kell minden nap parkolójegyet váltanunk, és pótdíjat kapunk 16:55-kor, másnap reggel 8:05-kor is kaphatunk jogszerűen ismételt pótdíjat. Nem jellemző, de a jogszabály értelmezése alapján elképzelhető eset ez is.

4. Méltányosság

Amennyiben érvényes parkolójeggyel rendelkezünk és mégis pótdíjat kapunk, haladéktalanul jelezzük az üzemeltető felé. Többször találkoztunk már olyan esettel, hogy mobiltelefonon keresztül vált a sofőr parkolójegyet és elírás történik a rendszámban. Javasoljuk kérni a méltányosságot ebben az esetben, egyébként fizettünk a parkolásért. Tudnunk kell azonban, hogy jogszabályi kötelezettsége nincsen az üzemeltetőnek arra, hogy helyt is adjon a kérelemnek. A szerződéses feltételek rendelkezhetnek máshogy, önkormányzati tulajdonú parkolóknál pedig lehetséges, hogy helyi rendelet kitér az ilyenkor követendő szabályokra.

Az egyedi mérlegelésre tehát nem érdemes hagyatkozni, inkább nézzük meg kétszer is alaposan azt, hogy ugyanazon a várakozási helyen meddig várakozhatunk, meddig érvényes a parkolójegyünk, és mobiltelefonos fizetés esetén jó rendszámra kérjük-e a jegyet.

D.A.S. Jogszerviz

Nyitókép: Ujj Péter Tamás / Alapjarat.hu