2023. április 02. | 08:35

10. New Horizons

Következő

Valószínűleg senkit nem lep meg, hogy a listán csak űrjárművek fognak szerepelni, pontosabban űrszondák. Mivel ezeknek az eszközöknek képesnek kell lenniük elhagyni a Föld vagy akár más égitestek gravitációs vonzását, ezért hihetetlen sebességeket érnek el, amelyeket az ember fel sem tud fogni. Az úgynevezett második kozmikus sebességet kell elérniük, amely a Földön nagyjából 11,19 km/másodpercet jelent, vagyis 40 271 km/órát. 

A New Horizons nevű űrszonda ugyan csak tizedik a listán, ám így is messze a fenti sebesség felett képes mozogni. Az amerikai űrszondát 2006. január 19-én lőtték fel és a New Frontiers nevű program első egysége volt, amelynek további szondái a Juno és az OSIRIS-Rex egységek is.

Az űrszonda célja a Plutó kisbolygó lefényképezése és a felszín vizsgálata, majd a Kuiper-öv égitestjeinek meglátogatása, amelyeket szintén dokumentál a műszer. A feladatai végeztével a szonda nem tér vissza a Földre, hanem el fogja hagyni a Naprendszert.

A New Horizons 2007. február 28-án ért el a Jupiterhez, ahol hintamanőver segítségével megváltoztatta a röppályáját annak érdekében, hogy pontosabban tudja megközelíteni a Plutót. A bolygó gravitációs mezejét és a saját sebességének változtatását felhasználva a New Horizons új röppályát tudott felvenni, így rövidebb idő alatt tudta megközelíteni a Plutót.

A manőver során nagyjából 2,3 millió km közelségbe került a Jupiterhez, amire azért volt szükség, hogy a bolygó mágneses mezője ne tegyen kárt az űrszonda berendezéseiben. A manőver után az űrszonda hibernált állapotba került, amelyet csak az évente lefuttatott, 50 napos tesztsorozat idejére szakítottak meg a Földön tartózkodó tudósok, akik a küldetést felügyelték.
A New Horizons 2014. december 6-án fejezte be a hibernált állapot fenntartását, ekkor 162 millió kilométerre volt a Plutótól.

Valamivel több mint egy hónappal később közelítette meg a kisbolygót és annak holdját, a Charont. A New Horizons fényképeket készített a Plutó felszínéről és az adatokat továbbította a földi személyzetnek. Ekkor nagyjából 14 km/másodperces sebességgel haladt, amely 50 400 kilométert jelent óránként.

A sikeres küldetés után a NASA úgy döntött, a New Horizons folytatja útját, így a Kuiper-öv egyik kisbolygója, az Arrokoth felfedezésére küldte, amelyet 2019 elején ért el. A szonda itt is felvételeket készített, amelyeknek adatait 6,12 óra alatt juttatta el a nagyjából 42-46 csillagászati egységre, vagyis Nap-Föld távolságra keringő kisbolygótól a földi személyzethez.

A New Horizons jelenleg is úton van és 2026-ig hosszabbították meg küldetését. Nagyjából 8 milliárd kilométerre jár a Földtől, amely nagyjából 56 csillagászati egységnek felel meg. Sebessége 58 536 km óránként.

Következő
Nyitókép: David Madison / Getty Images