8. Pioneer 10
A Pioneer 10 szintén egy jól ismert űrszonda, mivel az amerikaiak első sikeres kísérlete volt a távolabbi bolygók kutatására és megismerésére, pontosabban a Jupiter feltérképezésében volt úttörő a jármű.
A Pioneert 1972. március 2-án indították útnak és eredetileg csak egy 21 hónapos útra tervezték, amelynek során elérte volna a Jupitert és képeket, valamint információkat továbbított volna a bolygóról a földi kutatóknak. A Pioneer nem csak, hogy sikerrel teljesítette ezt a küldetést, de majdnem 30 éven keresztül kapcsolatban maradt a személyzettel.
A csupán 258 kilogrammos eszköz nem csak abban volt első, hogy elérte a Jupitert, de az első ember alkotta tárgy volt, ami túljutott a Marson és a kisbolygóövön is, emellett a Neptunuszon is elsőként jutott túl. A Pioneer 10 volt az első űrszonda, amely csakis nukleáris energiával működött és az első ember alkotta tárgy, amely elhagyta a Naprendszerünket.
Felszállás után a Pioneer 10 két korrekciót is kapott a földi személyzettől, egyiket március 7-én, a másikat 26-án, utóbbit éppen amiatt, hogy a Jupiter Io holdját is szemügyre vehesse a jármű. A pontosítások mellett hibák is jelentkeztek, mivel kilövés után a napfény szemből érte a Pioneert, emiatt a vezérlőegységek túlmelegedtek, de ezeket a problémákat is a földi személyzet oldotta meg.
A Pioneer 10 1972. július 15-én lépett be az aszteroida övbe és a következő év februárjában hagyta el, miután 435 millió kilométert tett meg. Ezalatt az idő alatt az űrszonda meteorhullásokkal is találkozott, amelyekről szintén adatokat küldött a Földre.
Emellett az Állatövi fényt is közelebbről tudta tanulmányozni, amely néha a Földről is látható és az űrben keringő részecskéken megtörő napfény hatására jön létre. A Pioneer 10 ezután egy napvihart is megfigyelt, amely az egyik valaha volt legerősebb és így leglátványosabb naptevékenység volt.
A Pioneer 10 1973. november 26-án jelentett a napszél erejének alábbhagyásáról és jelentős hőmérsékletcsökkenésről, amely azt jelezte, hogy a szonda elérte a Jupitert. December elsejére már jó minőségű képek érkeztek a bolygóról. A Pioneer 10 három nappal később került a legközelebb a Jupiterhez, amikor nagyjából 130 ezer kilométerre közelítette meg a bolygót, miközben 132 ezer km/órás sebességgel haladt.
Az űrszonda ezután kapott új küldetést és 1976-ban elérte a Szaturnusz, majd három évvel később az Uránusz pályáját. 1983-ban elérte a Neptunuszt és küldetése 1997. március 31-én ért véget, amikor nagyjából 67 csillagászati egységre távolodott el a Naptól. Ezután a szonda tovább haladt és az utolsó jel, amit a Pioneer 10-től elfogtak, 2003 januárjában volt.
Számítások szerint a Pioneer 10 azóta 100 csillagászati egységre távolodhatott a Földtől és a Voyager 2 idén, vagy jövőre érheti utol, így a Pioneer 10 a harmadik helyre csúszik vissza a legtávolabbi, ember alkotta tárgyak listáján.
