1. LEGO Bugatti Chiron
A LEGO a világ egyik legjobb játéka, ez nem lehet vita tárgya. Még így, felnőtt fejjel is néha sóvárogva megyek el a játékboltok kirakata előtt azt vizslatva, hogy az egyes Technic szettek mégis milyen gyönyörűek és vajon hány hónapig kéne száraz kenyéren élnem, hogy meg tudjam venni őket.
Tény, a LEGO játékok iszonyatosan drágák, de van egy építmény, amely kiemelkedik mindegyik közül. Szó szerint. 2017-ben a gyártó néhány alkalmazottja egy ülésen viccelődött azzal, hogy egy működőképes autót kéne építeni LEGO elemekből, mivel rengeteg olyan kép keringett a neten, amelyen lelkes rajongók építettek életnagyságú dolgokat, emberektől elkezdve egészen az autókig, sőt, azóta is több életnagyságú autó készült már.
Azonban a dolog mégsem volt akkora vicc. Allan Jensen, a cég egyik vezető tervezője elmagyarázta, hogy hatalmas kampány lehetne, ha a csapat képes lenne megtervezni és összerakni egy életnagyságú, működőképes autót. A kérdés már csak az volt, pontosan milyen modell legyen.
Mivel a cég 2018 nyarára időzítette a Bugatti Chiron LEGO-változatát, kézenfekvőnek tűnt, hogy röpke egy év alatt ugyanerre az időpontra az életnagyságú hasonmást is elkészítsék. 13 500 órányi munkára és több mint egymillió LEGO kockára volt szükség, hogy megépítsék az autót, de a végeredmény tökéletes lett.
Az autó alváza, egy fém bukócső és a kerekek az egyetlen darabok, amelyek nem LEGO-kockákból készültek, minden más az apró műanyagokból áll össze. A csapat megtartotta a játék szabályait, vagyis nem hajlítottak az elemeken és ragasztót sem használtak, csak az alvázhoz rögzítésnél alkalmaztak csavarokat, amelyekkel az első három LEGO-réteget a fémhez rögzítették.
A tervezők rengeteg órát töltöttek az eredeti Bugatti Chiron tanulmányozásával, hogy minden egyes részét, minden vonalat a lehető legpontosabban adjanak vissza. Az egész autó Technic elemekből készült, amelyek nem hagyományos LEGO-kockák, hanem inkább a fémépítőhöz hasonlatos darabokból állnak, így remekül használhatóak strukturális építéshez.
Persze egy életnagyságú autó élethű lemodellezése apró műanyag kockákból már magában sem egy elhanyagolható teljesítmény, a csapat nem állt meg. A következő lépés a motorok és egyéb elektronika beszerelése volt, mivel az autó nem egy igazi Chiron motorját kapta, hanem 24 darab motorpakkot. Mindegyik pakkban 96 LEGO Power Functions motor kapott helyet, amelyek nagyjából fejenként 9V-ot produkálnak.
Ez összesen 2304 darab motort jelent és nagyjából 5,2 lóerőt. És vajon mennyi a végsebesség? Valamivel kevesebb mint 29 kilométer óránként, ami azért elég komoly egy nagy halom építőkockához képest.
Az egész legjobb része pedig az, hogy a kocsiba be is lehet ülni! Két személynek van hely, mindkét ülés LEGO-ból – természetesen – és levehető kormánykerék, irányjelzők és rengeteg gomb is helyet kapott a műszerfalon, a biztonságról pedig két valódi biztonsági öv gondoskodik. Az ajtók ugyanúgy működnek, mint bármelyik autóban és a fényszórók is bekapcsolhatóak, és LEGO-lámpák világítanak a kocsi elején és hátulján is.
Az, hogy valakinek egyáltalán eszébe jutott, hogy egy ilyen projektbe belevágjon, majd ezután meg is valósították az ötletet, mutatja, hogy a LEGO Bugatti Chiron a legbizarrabb, legőrültebb, egyben az egyik legcsodálatosabb autó a világon.