2023. október 25. | 11:45

Nem sok olyan autó van, ami nagyobb végsebességre képes, mint amit az órájába írtak, de a bajor sportszedán ilyen.

A nagy rivális Mercedest megelőzve 2004-ben mutatta be a BMW a Chris Bangle megosztó stílusában készült E60-as alapjaira az M5-öst, amely rögtön a világ leggyorsabb szedánja (és az E61-gyel a leggyorsabb kombi) címet is megkapta. Ez nem véletlen, ugyanis a gyárból akár 305 km/órás limitált végsebességgel is lehetett kérni, ami közel húsz éve egy kéttonnás családi autónál minden volt, csak nem megszokott.

Ez az egyetlen M5-ös, amely V10-es (szívó)motort kapott, elődei 6, illetve 8 hengerrel, utódai pedig csak turbós V8-assal gördültek le a futószalagról. Feltöltő nélküli lélegeztetése ellenére literenként több mint 100 lóerőt sajtoltak ki belőle a mérnökök - F1-es technológiákat is bevetve a fejlesztés során - így az 5,0 literes blokk 507 lóerőt és 520 Nm-t képes leadni, ami hivatalosan 4,8 másodperces, egyes mérések szerint azonban ennél jobb százas sprintidőt eredményez.

Nem mellesleg a szedán változat 8 perc 13 másodperc alatt ért körbe a Nürburgringen. A 2010-ig tartó gyártás során 20 589 példány készült, ezek közül mindössze 1025 Touring, azaz kombi. Nem csak korában lett hát vágyott autó a temérdek luxust felvonultató sportkocsi, hanem napjainkban is egyre magasabb áron cserél gazdát egy-egy hibátlan példány.

A hibátlan pedig nagy szó, ugyanis nem egy E60/E61 M5 végezte árokban vagy fára csavarodva, mert vezetője nem tudta kordában tartani az elszabadult ménest, illetve a túlfeszített technológia is elég megbízhatatlannak bizonyult az évek során. Ettől függetlenül, aki elmondhatja, hogy vezetett ilyet vagy benne utazott, miközben a fülsiketítően gyönyörű V10-es üvöltött padlógázas gyorsításkor, az szerencsés ember.

Most az AutoTopNL-nek köszönhetően, ha csak virtuálisan is, de beülhetünk egy kombi M5-ösbe, hogy átéljük a nyers erő okozta igazi vágtázást, miközben a módosított kipufogórendszer kényezteti hallójáratainkat, ahogy a sofőr végsebességig tapossa a gázpedált a német autópályán. Először megnézhetünk néhány gyorsítást és rugalmassági tesztet 100 km/óráról 200-as tempó fölé, miközben 8000-es értéket elhagyva ugrik lejjebb a fordulatszámmérő mutatója a következő fokozatba kapcsoláskor, majd a végén egy végsebességteszt is belefér a kalandozásba.

Meglepő módon 305 km/óránál nem jön a tiltás, sőt, a 330-ig skálázott kilométeróra végére is elér a mutató. Azt nem tudjuk, hogy a kipufogórendszeren kívül más módosítással éltek-e a sportkombin vagy mennyit csalhatott az óra, mindenesetre szép teljesítmény egy 19 éves technológiától.

Az biztos, hogy élvezetesebb egy ilyen járgánnyal csúcssebességtesztet csinálni, mint például egy 1.0 literes Smart Fortwo kabrióval vagy egy 50 éves Volkswagen Bogárral – igaz, előbbi a BMW-hez hasonlóan majdnem kiakasztotta kilométeróráját.

BMW