2020. március 13. | 11:39

Így tehetsz a fertőzésveszély csökkentéséért az autóban.

Az autómosás legtöbbször kimerül abban, hogy az ember legőzborotvázza az autót, esetleg belülről kiporszívózza a kárpitokat. A nagyon alapos tulajdonosok szokták leportalanítani a vízszintes felületeket, például a műszerfal tetejét vagy az ajtópanelek felső részét. És csak a legprecízebbek törölgetik át azokat a felületeket, amelyekhez sűrűn hozzáérünk: a kormányt, a váltógombot, a kapcsolókat és a kilincseket. De ez nem jellemző.

Belegondoltál már abba, hogy mennyi apró, szabad szemmel nem látható, ámbár az egészségedre nagyon is ártalmas lény élhet az autóban? Fogdossuk amit fogdosni kell, tapad a zsír mindenhez és szépen visszük rá a bacikat és vírusokat a felületekre. Megállunk a benzinkúton, megtankolunk, továbbmegyünk, majd ismét megállunk, bemegyünk a boltba és mindent végtaperolunk. A folyamat pedig kezdődik elölről újra és újra, óráról órára. Ha ez nem lenne elég, néha még köhögünk és tüsszögünk is, csak hogy biztosítva legyen a folyamatos baci-utánpótlás.

Tudom, most a csapból is a koronavírus folyik, és be kell vallanom, nyilván ez az apropója ennek az autóbelső fertőtlenítéséről szóló írásnak is, pedig ez a téma a világjárvány nélkül is aktuális lenne. Az autó belső terét ritkán takarítjuk és még ritkábban fertőtlenítjük, legalábbis ez az általános tendencia. Ráadásul nem lenne elég csupán azokkal a felületekkel törődni, amelyekkel a kezünkkel érintkezünk, mert adott esetben az ülések és az autó szellőzőrendszere is kész fertő lehet.

A vírusok, baktériumok körülöttünk élnek, teljesen természetes, hogy mindenfelé megtalálhatóak, így az autóban is, és nem kell feltétlenül pánikolnunk miattuk. Sőt, nem kell egyáltalán pánikolni, de a mostani járvány miatt érdemes átismételni, hogy miket tehetünk annak érdekében, hogy az autónkat megszabadítsuk a nem kívánatos útitársaktól és amennyire lehet, higiénikussá tegyük az utasterét. Egyébként is itt az ideje lassan a tavaszi nagytakarításnak.

 Kezdjük a legkézenfekvőbbel, a felületek, a gombok és kapcsolók áttörölgetésével. Ha hiszed, ha nem, már azzal sokat tehetsz, ha egy vizes ronggyal áttörölgeted őket. Ugyanis a vírusok és baktériumok elsősorban a felvitt piszokrétegben élnek, csak úgy a koszmentes műanyagokon elvileg nem maradnak sokáig életben. Tehát ha azt eltávolítod már félig nyert ügyed van. Persze használhatsz különböző fertőtlenítőket, tisztítószereket is, de nagyon vigyázz, mert az agresszív kemikáliák könnyen kárt tehetnek a kárpitokban, ezért érdemes elolvasni a flakonokon feltüntetett óvintézkedések sorát.

Egy alapos porszívózás azon túl, hogy sokkal kulturáltabbá teszi az autód belterét, sokat nem tesz hozzá a csíramentes környezethez, de ártani bizonyára nem árt. Ami megfontolandó viszont, hogy néhanapján elvidd az autód egy alapos kárpittisztításra, amely évtizedes portól és kosztól képes megszabadítani a belső teret. A minden részletre kiterjedő takarítás során a kárpitok réseit is megtisztítják, legtöbbször vegyszereket is alkalmaznak, azaz fertőtlenítik a komplett belső teret, sőt, a beavatkozás pozitív mellékhatása lehet, hogy a beivódott szagok (cigi, puki, stb.)is eltűnnek az autóból.

Gócpontnak számít természetesen az autó klímaberendezése és szellőzőrendszere is. Ha tisztítani szeretnéd, érdemes szakemberhez ellátogatnod, ahol tudják, hogy a rendszer mely részeit kell fertőtleníteni, hogy biztosan megszabadítsák a kórokozó mikroorganizmusoktól. Nem mondom, hogy ez a 100%-os megoldás koronavírus ellen, ahogyan azt egy azóta fogyasztóvédelmi eljárás alá helyezett vecsési cég hirdette, de a klíma kitisztítását (például a gombaspórák miatt) mindenképpen érdemes évente legalább egyszer a szezon előtt elvégeztetni.