2023. június 23. | 09:48

A hivatalos rendszámát vélhetően elhagyhatta, ezért alternatív megoldáshoz folyamodott.

Éppen békésen csurogtam haza a XI. kerületből Esztergomba, amikor egy különös rendszámú autó ment előttem. A forgalomban néha megnézem a rendszámokat, főleg, ha valami szokatlan külföldi, de ilyet még életemben nem láttam.

Nem tudtam hova tenni, nem is láttam igazán és próbáltam közelebb menni. Amikor beértünk Tinnyére és kicsit lelassult a forgalom, akkor láttam, hogy pontosan miről is van szó. Az utasomat azonnal ugrasztottam, hogy ezt örökítse meg, mert ilyet nem lát minden nap az ember.

Az adatvédelem jegyében azért kitakartuk a papírrendszám jobb oldalát, biztos, ami biztos...

Egy öreg Volkswagen Passatról van szó, ami valószínűleg elhagyhatta a rendszámtábláját. Ezt a tulaj is észlelte és megpróbálta kiváltani a dolgot. Ehhez fogott egy papírt, formára hajtogatta - vagy kivágta - majd felírta rá a korábbi rendszámát ceruzával. Ezt szakszerűen rögzítette a rendszámtábla tartóba és visszatért a forgalomba.

Az most csak egy dolog, hogy szerencsésebb lett volna a dolog egy fekete filccel, mert így szinte alig lehetett látni a rendszámát. A nagyobbik gond viszont, hogy ez így ebben a formában egyedi azonosítójellel való visszaélésnek minősül a BTK 347-es paragrafusa szerint.

Ezzel kapcsolatban az Országos Rendőrfőkapitányságnak írtam egy levelet, hogy például hogyan szankcionálják az ilyesmit, de lepattintottak azzal, hogy ők jogalkalmazó szerv, nem hatáskörük a jogi iránymutatás, értelmezés. Viszont kaptam tőlük egy-két jogszabályi hivatkozást, amiken már el tudtam indulni.

Ilyen volt például a KRESZ 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet, amelyben a járművek közlekedésben való részvételének feltételei alcím alatt kell keresni az igazságot. Itt az 5. paragrafusnak már a B-pontja az, hogy:

A közlekedésben olyan járművel szabad részt venni, amelyre külön jogszabályban meghatározott számú, típusú és elhelyezésű hatósági jelzés(ek) [rendszámtábla(ák)] van(nak) felszerelve.

A jelenlegi helyzetben ugyanennek a paragrafusnak érdemes a második pontját is vizsgálni, amely arról szól, hogy a közúti közlekedésben való részvétel előtt mi mindent kell ellenőrizni járművünkön. Ebbe beletartozik a rendszámtábla is, amelyet esetünkben ellenőriztek és hiányát konstatálva pótolták.

Ezzel viszont az a probléma, hogy ha az ember megnézi a 326/2011 (XII. 28.) Kormányrendeletet, annak 12-es pontjában az szerepel, hogy a rendszámtábláknak milyen formátuma lehet kizárólag. Itt szétválasztják a rendszám típusokat jelleg alapján.

Hiszen az állandó rendszámtábláknak csupán négy fajtája lehet:

  • Sorozatban előállított álltalános - tehát a normális rendszám
  • Sorozatban előállított egyénileg kiválasztott - tehát a formátumtól nem térünk el, de nem a sorban következőt kérjük ki
  • Egyedileg előállított - legalább 4, legfeljebb 5 betűjelből és legalább 1, legfeljebb 2 folyamatos számjegyből, együttesen 6 karakterből álló egyedi kérelemre legyártott rendszám
  • Különleges rendszám - különböző intézmények, állami szervek, konzulok rendszámtípusa ez, de ide sorolják az ideiglenes és próbarendszámot is

Jelen helyzetben ha bár fogalmilag az egyedi rendszám alkalmazható lenne, jogilag nem ide tartozik. Azzal, hogy a papírt felrakta a hiányzó rendszáma helyére, egyedi azonosítójellel való visszaélést követett el. Hiszen az egyedi azonosító jelről a BTK is rendelkezik:

Egyedi azonosító jel: az olyan dolognak, amelynek a birtoklását vagy rendeltetésszerű használatát jogszabály hatósági engedélyhez köti, a gyártónak vagy a hatóságnak a dolgon, illetve annak alkotórészén alkalmazott, egyedi azonosításra szolgáló jelölése.

Eszerint bűncselekményt követ el az, aki ilyen jelet eltávolít vagy meghamisít, ez pedig három évig terjedő börtönbüntetéssel szankcionálható. Jelen helyzet azonban egy kicsit érdekes, hiszen józan paraszti ésszel nézve az autó tulaja nem hamisított, hanem egy hiányt pótolt sajátosan.

A rendszámot lekérdeztem az állami rendszerben, ahol külső megjelenésére ugyanez az autó szerepel, tehát vélhetően nem egy csalásról van szó. Abban az esetben viszont, ha elhgyata rendszámtábláját, akkor lehet, hogy jobban jár, ha inkább nem rak fel semmit.

Korábban foglalkoztunk azzal, hogy mi a teendő abban az esetben, ha valamely rendszámtáblánk eltűnik. Elvileg az új rendszám megigényléséről kiadott papírt lengethetjük a rendőrnek, ha egy ellenőrzés során rendszám nélkül állít meg.

Alapjárat