Olvasónk furcsa táblakombinációba futott, a szakértő igyekszik megfejteni, mire is gondolhatott a költő.

„Tisztelt Alapjárat!

Az alábbi táblát Kulcs településen fotóztam. Ennek mi az értelme?

Köszönettel,

Zoltán"

Olvasói fotó

Megkértük Pataki Melinda szakoktatót, a Tanulókalauz és Sofőrkalauz könyvek szerzőjét, hogy válaszoljon a fenti kérdésre.


Tisztelt Kérdező!

A közúti jelzésekkel, s azok elhelyezésével több jogszabály is foglalkozik; szigorú előírásokat adnak meg rájuk. Ezeket különböző képzéseken részletesen tanítják, illetve tanulják is az e területtel foglalkozók mind középfokú-, mind felsőoktatásban.

A KRESZ 3. § (1) szerint „Aki a közúti közlekedésben részt vesz, köteles … b) a közúti jelzések rendelkezéseinek, továbbá a forgalom irányítására, ellenőrzésére jogosultak utasításainak eleget tenni; …”.
Általánosan a kihelyezett közúti jelzéseket a közlekedőknek nincs joga felülbírálni.

Tájékozódhatunk a közúti jelzőtáblák megtervezésének, alkalmazásának és elhelyezésének követelményeiről a 83/2004. (VI.4.) GKM rendeletből.

Előfordulnak a valóságban olyan közúti jelzések, amelyek időszakosan kerültek elhelyezésre, s látszólag az általuk megadott szabályozás nem tűnik indokoltnak. A közútkezelő rendszeresen ellenőrzi a közúti jelzések megfelelő állapotát, indokoltságát, a helyzethez alkalmazkodó mivoltát. A jelzések eltávolítása is alapos indok alapján történhet, engedélyezési folyamat eredményeképp, mint a kihelyezés. A közútkezelő felé jelezhetjük, – s tegyük is meg –, amennyiben megtévesztő, s akár baleseti veszélyforrást előidéző jelzéssel találkozunk.

Az Ön által küldött táblakombináció elvileg nem létezhet együtt. A felső tábla a „Behajtani tilos”, ami azt jelenti, hogy az egyirányú forgalmú útra ebből az irányból nem mehet be a járművel. Az alsó tábla a „Megállni tilos”, ami a táblától kezdődően a következő útszakaszra vonatkozik, azonban behajtási tilalom miatt ide nem kerülhetnek be a járművek ebből az irányból, így ez nem releváns.

Feltételezés csupán, hogy korábban a szóban forgó útszakasz lehetett akár kétirányú, s a „Megállni tilos” ekkor önmagában kaphatott szerepet. Később forgalmi rend változtatás – egyirányúsítás következtében – kitették a „Behajtani tilos” jelzést, azonban nem távolították el a „Megállni tilos” táblát.

Az érdeklődők számára további tájékozódási lehetőségek:

Körültekintő közlekedést kíván:

Pataki Melinda


Kiknek ajánljuk a Tanulókalauz könyveket?

Azoknak, akik szeretnének a lehető legalaposabban felkészülni az első vezetési órájukra és a forgalmi vizsgára. A Tanulókalauz sorozat első részéből minden elsajátítható, ami az első vezetési óra előtt a jármű technikai kezeléséhez szükséges, a második részben pedig számos fényképpel illusztrált forgalmi helyzet található, amelyek áttanulmányozása hatékonyan segíti a forgalmi vizsgára történő felkészülést.