Tiszta vizet öntünk a pohárba e kérdés kapcsán.

Olvasónk a következő kérdéssel fordult hozzánk:

"Gyakran látom, hogy a piros lámpánál sokan a telefonjukat babrálják, van, aki még kézben tartva telefonál is. Ez szabályos volna? Különösen a visszaszámlálóval rendelkező lámpáknál látom gyakran ezt a jelenséget. Én eddig sosem nyúltam a telefonomhoz még a pirosnál sem, de lehet, hogy csak azért, mert "túlságosan szabálykövető" vagyok?" (Réka)

Megkértük Pataki Melinda szakoktatót, a Tanulókalauz és Sofőrkalauz könyvek szerzőjét, hogy válaszoljon a fenti kérdésre.


Kedves Réka!

A jármű vezetése mindenképpen leköti az ember figyelmét. A kezdőknél ez a hatás fokozott, de a gyakorlott sofőrök reakcióideje és cselekvéseik pontossága, üteme is romlik. A jogalkotó ezért alkotta a mobil használatához kötődő tiltó szabályt. [KRESZ 3. § (2) bekezdés]

„A közlekedésben résztvevőkre vonatkozó általános rendelkezések

3. § (2) A gépkocsi vezetője menet közben kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat. A kétkerekű, továbbá gépkocsinak nem minősülő háromkerekű jármű vezetője menet közben – ideértve a forgalmi okból történő megállást is – kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat.”

Rengeteg a közúton az inger, információ, s az ember agyi feldolgozóképessége korlátozott. Ugyan a szabályozás lehetővé teszi, hogy a gépkocsivezető a piros lámpánál – az elindulásig – használhassa kézben tartva a mobilját, mégis a közlekedésbiztonsági szakemberek az autóvezetés ideje alatt a minimálisan, csak elengedhetetlenül szükséges telefon használatot javasolják.

Kifejezetten figyelemelterelők – még kihangosítással vagy head-settel is – a hosszú, s pláne érzelmeket érintő beszélgetések. Javasolt az ilyeneket – még velünk lévő utassal is – mellőzni, más alkalmat keresni rájuk.

S hogy valaki mennyire szabálykövető? Ez neveltetés – látott példa – és az általa kialakult belső igény függvénye is. Alapvetően a szabályok az emberek csoportjai által kialakított, közös megállapodás eredményei kell legyenek. Ezek segítenek eligazodni a világban, értelmes rendet teremtve az életünkben. A közlekedésben nagyon fontos a bizalmi elv, bíznunk kell abban, hogy más is megtartja a szabályt. Így van mód egymáshoz igazodni; együtt, Partnerként biztonságosan eljutni a célunkig. „Hiszen senki nem úgy indul el otthonról, hogy na, majd ma jól összetöröm magam.” Mert mindenkit hazavárnak. Tartsuk tiszteletben minél többen a szabályokat, segítsük egymást és a Partnereket!

Biztonságos, szabálykövető közlekedést kíván:

Pataki Melinda
szakoktató, a Tanulókalauz és Sofőrkalauz könyvek szerzője


Kiknek ajánljuk a Tanulókalauz könyveket?

Azoknak, akik szeretnének a lehető legalaposabban felkészülni az első vezetési órájukra és a forgalmi vizsgára. A Tanulókalauz sorozat első részéből minden elsajátítható, ami az első vezetési óra előtt a jármű technikai kezeléséhez szükséges, a második részben pedig számos fényképpel illusztrált forgalmi helyzet található, amelyek áttanulmányozása hatékonyan segíti a forgalmi vizsgára történő felkészülést.

Depositphotos