2023. november 01. | 08:21

Sokan azt sem tudják, hogy lejár-e, vagy hogy egyáltalán hol kéne ezt megnézni a mentőládán.

Mindenkinek van elsősegély-doboz, azaz mentőláda a kocsijában, ugye? Remélhetőleg a válasz igen, de sokan talán már azt sem tudják, hova tették, mások pedig ugyanott tartják, ahol azóta van, hogy megvették autójukat. A harmadik csoport az, aki tudja, talán a  kezébe is akadt egyszer, de azt meg nem mondaná, mi is van benne pontosan. Vannak, akik már felbontották talán, de helyesen alkalmazni a benne levő dolgokat már nehezebben tudnák. És vannak azok, akik talán már helyesen használták, de ők vannak a legkevesebben.

A legtöbb sofőr azért tartja a mentőládát az autóban, mert kötelező. Sajnos azonban vannak helyzetek, amikor nem elég az, hogy fel tudjuk mutatni a rendőrnek, tessék, itt van, hanem van, amikor tényleg szükség is van a dobozban lévő tárgyakra. Ha esetleg baleset történik, a mentőláda szavatossága azonban lejárt, az ugyanolyan, mintha egyáltalán nem is lenne elsősegély-felszerelésünk.

A mentőládának van lejárata

A mentőládáknak van szavatossági idejük, amely a dobozon lévő matricán szerepel. Az elsősegély-doboz tartalma egyenként is le tud járni, a kötszerek általában 5 évig szoktak elállni, a sebfertőtlenítő oldat pedig 3 évig.

Mivel ezek a dátumok nem szerepelnek a dobozon, érdemes felírni, hogy az egyes felszerelések mikor járnak le, mert egy körültekintőbb ellenőrzéskor egyesével is megnézhetik a hatóságok a doboz tartalmát.

Minek kell lennie a dobozban?

A közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM-rendelet 106. §-ában taglalja, hogy a mentőládának milyen felszereléseket kell tartalmaznia.

(1) A járműveken elsősegélynyújtó felszerelést kell készenlétben tartani, amelynek tartalma a következő: (...) b) személygépkocsi, tehergépkocsi, oldalkocsis motorkerékpár, mezőgazdasági vontató és lassú jármű, valamint a kizárólag menetrendszerű helyi járatban közlekedő autóbusz esetén:

ba) steril gyorskötöző pólya (10 cm x 5 m): 4 db

bb) steril gyorskötöző pólya (5 cm x 5 m): 2 db

bc) steril mull-lap (6 x 6 cm/100 lap): 2 db

bd) egyenként csomagolt vágott mullpólya (10 cm x 5 m): 4 db

be) steril mull-lap (50 cm x 80 cm): 3 db

bf) kéztisztító/fertőtlenítő lap: 4 db

bg) fóliakesztyű: 1 pár    

bh) háromszögletű kendő 2 db

bi) biztosítótű (40 mm-es): 4 db

bk) ragtapasz (1,25 cm x 5 m): 1 tekercs

bl) olló (rozsdamentes acélból, 110–150 mm-es): 1 db

bm) polividonum jodatum hatóanyag tartalmú sebfertőtlenítő oldat (30 ml): 1 db

bn) sebtapasz vágható (6 x 10 cm): 2 db

bo) higiénikus arcmaszk (lélegeztetéshez): 1 db

bp) gumis rögzítésű sebészeti szájmaszk: 1 db

bq) elsősegélynyújtás képekben: 1 db

br) tartalomjegyzék: 1 db

A rendelet hozzáteszi a következőket is:

Az ag), illetve bm) pontokban meghatározott polividonum jodatum hatóanyag tartalmú sebfertőtlenítő oldat helyettesíthető 6 db 1 ml-es ampulla jódpárnával.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott elsősegélynyújtó felszerelés – a tartalmának alkalmazhatóságára vonatkozó lejárati időn belül – helyettesíthető olyan elsősegélynyújtó felszereléssel, amelyet az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes állam a jármű kategóriájához alkalmazni rendelt, amennyiben azt magyar nyelvű, vagy ábrás elsősegélynyújtási tájékoztatóval ellátták.

Mi történik, ha használok valamit a dobozból?

Papíron, ha felbontunk egy gézcsomagot, utána egy teljesen újjal kell pótolni, de ha esetleg valaki használt volna már bármit a mentőládájából, kötve hiszem, hogy ne tette volna vissza a megmaradt kötszert. Viszont ez sem szabályos, pótolni kell egy teljesen bontatlannal, amelyet már lehet kapni külön is, nem kell emiatt lecserélni az egész dobozt.

Egyébként lassan nem is érdemes mentőládáról vagy elsősegély-dobozról beszélni szó szerinti értelemeben, mivel rengeteg gyártó már nem adja a felszerelést kemény, műanyag dobozban, csupán csak egy tasak szokott lenni a csomagtartóban. Persze ez nem változtat a dolgon, ugyanúgy mindennek meg kell lennie, viszont akinek ilyen felszerelése van, érdemes lehet többször ellenőrizni, mivel a műanyag tasak könnyebben sérülhet a kemény dobozos társaihoz képest.

Inkább elsősegély-csomag, mintsem doboz. Ez itt 2027-ig jó, tehát 4 évig bírja a megvásárlás után. (Forrás: Tauber Ákos/Alapjárat)

Hol lehet a legolcsóbban autós mentőládát vásárolni?

Ha elsősegély-felszerelés pótlására kerül sor, mert hiányos, használt vagy lejárt, nem kell egyből a márkakereskedéshez fordulni, bármilyen felszerelés megfelelő lehet, ha tartalmazza a fent felsorolt elemeket. Az elsősegély-felszerelés vásárlása ugyanolyan, mintha benzines kannát vagy egyéb autós felszerelést vennénk. Autós boltokban, de akár barkácsáruházakban is kapható. Jelenleg az Obi árulja az egyik legolcsóbb mentőládát, amely elfogadott szabvány, így minden megtalálható benne.

Mivel fel van sorolva minden tartozék, a rendelet listájával összehasonlítva az autós mentőláda rendelése online is megtörténhet, így attól sem kell tartani, hogy az áruházig vezető úton állít meg a rendőr.

Ahogy látszik, ezek a standard mentőládák sem kemény műanyagok már, hanem csomagok, valamilyen műanyag szövet keverékéből, zsákvászonanyagból. Funkcióját tekintve azonban teljesen megfelel az elvárásoknak, csupán arra érdemes figyelni, hogy mikor jár le a csomag.

Nyitókép: Tauber Ákos/Alapjárat