Olvasónk a motoros rendőr haladásának módját feszegeti, a szakértő válaszol a kérdésre.

„Tisztelt Alapjárat!

Feltette a rendőrség a Facebookra ezt a videót, ahol egy motoros járőr egy vadgázolást úszott meg. Az egy dolog, hogy hőstettként adják elő, pedig szerintem túl sokat nem tett hozzá a motoros, az őz fékezett be az utolsó pillanatban.

Engem viszont érdekel, hogy szabályosan haladt-e? Nem vagyok motoros, nem értek hozzá, de az autózásban ugye jobbratartás van a sávon belül is tudtommal, motorosoknál ilyen nincs?

Megkérdeztem egy motoros barátom, aki tizenéve motorozik, azt mondta, hogy a sávon belül egyébként jobb lehet bal oldalt menni motorral, mert általában jobb az út minősége, jobban előre látni és jobban lehet így kikerülési manővert csinálni.

A kérdésem lényege: nem öngólt rúgott a rendőrség, hogy reklámozta ezt a szituációt?

Köszönettel,

Tamás"

Ahhoz, hogy minél pontosabb választ tudjunk adni a kérdésre, felkerestük a szakoktatok.hu alapítóját, Vrancsik Viktort, aki elmondta észrevételeit az esettel kapcsolatban.


Kedves Tamás!

Olyan, hogy jobbra tartás valóban létezik. A KRESZ 1/1975. (II. 5.) KPM–BM együttes rendelet 36. § írja ezt le. Azonban az a párhuzamos közlekedésre alkalmas úton irányadó. A videóban erről nem beszélhetünk. Amiről beszélni kell, azt szintén a KRESZ-ben találjuk a „Haladás az úton” 25. § (1) (2) pont alatt.

Ez a szabály rendelkezik arról, hogy az úton a „Járművel a forgalmi, az időjárási és látási viszonyoknak, továbbá az útviszonyoknak (az út vonalvezetésének, az útburkolat minőségének és állapotának) megfelelően kell közlekedni; figyelemmel kell lenni a jármű sajátosságaira, az utasokra és a rakományra. ; (2) Járművel az úttesten – az előzés és kikerülés esetét kivéve – annak menetirány szerinti jobb oldalán, az út- és forgalmi viszonyok szerint lehetséges mértékben jobbra tartva kell közlekedni. Lassú járművel, állati erővel vont járművel, kézikocsival, hajtott (vezetett) állattal, valamint lassan haladó járművel – ha az út- és forgalmi viszonyok lehetővé teszik – szorosan az úttest jobb széléhez húzódva kell haladni. Párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten a jobbra tartásra a külön szabályok (36. §) az irányadók.”

Tehát értelmezve a jogszabályt „lassú járművel, állati erővel vont járművel, kézikocsival, hajtott (vezetett) állattal, valamint lassan haladó járművel” kötelező jobbra húzódni a sávon belül. Minden más esetben, annyit ír elő a KRESZ, hogy „az út- és forgalmi viszonyok szerint lehetséges mértékben jobbra tartva kell közlekedni”.

Itt nem esik szó arról, hogy szorosan, illetve az (1) pont előírja, hogy a sofőrnek úgy kell közlekednie, hogy figyelemmel van a „Járművel a forgalmi, az időjárási és látási viszonyoknak, továbbá az útviszonyoknak (az út vonalvezetésének, az útburkolat minőségének és állapotának)”. A videóban látszik egy „Egymás utáni veszélyes útkanyarulatok” tábla mely szerint jobbra lesz az első veszélyes kanyar.

Kijelenthető, hogy a motoros figyelembe vette a KRESZ-t és az (1) pont szerint felkészült „az út vonalvezetésének”, illetve figyelemmel volt a „jármű sajátosságaira” (motor esetén megdönti a járművet a kanyarba). Az, hogy volt-e az úton vad veszélyt jelző tábla nem derül ki, de az is egy indok lehet arra, hogy inkább beljebb húzódva közlekedett így több időt adva a jobbról érkező vad észlelésére. A videóban látott szituáció szerencsétlen helyzet mert pont balról érkezett az őz, de szerencse a szerencsétlenségben, hogy hiába reakció időn belül tűnik fel az állat, mégis megtorpan és nem történik baleset. 

Üdvözlettel,

Vrancsik Viktor


Veszprém vármegyei rendőrség