2019. június 27. | 15:23

A kísérlet meglepő eredményre vezetett.

Végre megvan a válasz az emberiséget oly régóta foglalkoztató kérdésre: alkalmas-e egy nagy rakás citrom arra, hogy beindítsanak vele egy személyautót? A válasz elég összetett, melynek alapja a középiskolai kémia és fizika órára vezethető vissza. A kísérlethez szükséges kellékek egy marék cink tartalmú szög, jónéhány méter rézdrót és persze egy hatalmas kupac citrom.

A „citrom akkumulátor” egy viszonylag egyszerű rendszer. A félbevágott gyümölcsbe be kell szúrni egy szöget, a hozzáerősített rézdrótot pedig szintén bele kell vezetni a citromba. A cink oxidációt indít el, mellyel pozitív töltésű ionok jutnak a citromba és elektronok a rézdrótba, így pedig hidrogéngáz fejlődik. Ezzel egy kis áram folyik a rendszerben, mellyel életre lehet kelteni például egy LED izzót. De mi van akkor, ha nem csak egy citrom van a kapcsolásban, hanem egy egész szobányi?

Az orosz szakemberek megmérték, hány voltot képes egy gyümölcs produkálni. Egy átlagos kisebb autó beindításához nagyjából 12 volt és 400 amper kell. Egy citrom pedig valamivel kevesebb, mint 1 voltot és alig néhány mikroampert képes „generálni”. Ez pedig azért probléma, mert ilyen alacsony amperrel még az 1000 darab fél citrom is kevés volt a kísérlet során a sikerhez. A másik nehézséget az jelentette, hogy a citromok mindössze 30-40 percig „aktívak”, így ennyi idő áll rendelkezésre ahhoz, hogy összeállítsák a rendszert.

A számítások alapján 32 millió citromra lenne szükség egy autó beindításához, mely nagyjából 5000 tonnát nyomna. Ezzel a kérdésre meg is született a válasz, nem lesz egyhamar citrommal hajtott autó a piacon.