Anyagi színvonalának javítására használta katalizátorként az autók alól kivágott katalizátorokat egy bűnözőpáros. Nem tudjuk, mennyi pénzhez jutott így a két férfi, de azt igen, hány autón és mennyi kárt okoztak.
Még egy érv az elektromos autók mellett, hisz azok alól nehezebb kilopni az akkumulátort. Viccet félretéve, két budapesti férfi 2021-ben három hónapon keresztül lopta az utcán parkoló autók alól a katalizátorokat, mert úgy gondolták, ez a legjobb bevételi forrás, amit elérhetnek.
Mire elkapták őket, már 22 autót megcsonkítottak, ezzel közel kétmillió forintos kárt okoztak összesen. Bár budapesti lakosok, nemcsak a fővárosban követték el a bűncselekményeket, hanem cseles módon több egyéb városban is.
Ehhez 2021 júniusa és szeptembere között beültek egyikük autójába, és bejárták a szóba kerülő környékeket, ahol prédára vadásztak. Olyan parkoló kocsikat figyeltek ki, amelyeket alkalmasnak találtak a művelet elkövetésére, vagyis csendesebb, elhagyatottabb környékeken kerestek egyszerűen megemelhető járgányokat jól hozzáférhető katalizátorokkal.
A kiszemelt autók kipufogórendszerét megbontották, majd eltávolították a nemesfémeket tartalmazó alkatrészt, és értékesítést követően megosztoztak a bevételen. Ám nem mindig jártak sikerrel, előfordult ugyanis, hogy épp a nagy műtét (azaz levágás) közben zavarták meg őket, így mindent hátrahagyva menekültek el.
Akart olyan eset is, amikor a kivágást követően vették észre, hogy a katalizátor egy része hiányzik, így a földre dobva hátrahagyták azt. Végül 1,9 millió forintot meghaladó károkozást követően kapták el őket a rendőrök. A Budapesti Rendőr-főkapitányság által készített videófelvételen a vádlottaktól lefoglalt, elkövetéshez használt szerszámok, míg a fotókon a megrongált járművek és alkatrészeik láthatók.
A Budapesti IV. és XV. Kerületi Ügyészség most a két férfit, mint többszörös visszaesőket, összesen 22 rendbeli lopással – illetve 4 esetben annak kísérletével – vádolja. Fegyházbüntetés, valamint pénzbüntetés kiszabását egyaránt indítványozták a vádiratban, ezek pontos mértékéről a későbbiek során születik döntés, ám valószínűleg nem sok vagyonnal rendelkeznek, amin behajtható lenne tettük, így nagy eséllyel letöltendő szabadságvesztést kapnak.
Ők a nehezebb utat választották az értékes ritkaföldfémeket tartalmazó autóalkatrész megszerzésére. Ennél kifinomultabb módszer volt az, amiről korábban már beszámoltunk.