2023. január 17. | 09:22

Szervezetünk tökéletes felépítését bár egyre jobban ismerjük, még mindig nem fejtette meg az orvostudomány. Védekező mechanizmusunk, sejtjeink regenerálódásra való képessége a szánkban ugyanúgy megfigyelhető, mint más szervek esetében.

Ha mi magunk vagy külső behatás miatt felborul az egyensúly, akkor viszont figyelmeztető jeleket kapunk tünetek formájában, hogy segítségre van szükség. Ebben a cikkben összeszedtünk 3 + 1 gyakori jelet, amikor a fogak jelzik, hogy valami nincs rendben.

1. Érzékenység hidegre

Eleinte talán fel sem tűnik, hogy a hűtőből kivett dinnye vagy jégkockás üdítő szürcsölése közben nyilalló fájdalom jelentkezik. Viszont ha ez megismétlődik minden egyes alkalommal, amikor fagyit vagy más hideget fogyaszt, akkor már tudatosítani kell, hogy ez nem a véletlenek összjátéka, hanem valamilyen háttérben meghúzódó problémának a következménye. Gyakran szuvasodás okozza az érzékenységet, ami már elérte a dentint, vagy akár a mélyebben található idegeket - innen a fájdalom. Viszont a helyzet még menthető; a speciális biodentine kezelés után még akár hosszú évekig életképes marad a saját fog.

2. Fájdalom édesség után

Tipikus tünet, hogy édesség, csoki fogyasztása közben jelentkezik a fájdalom. Számos gyerekeknek szóló mondóka, mese vagy vers szól arról, hogy a sok cukor miatt kilyukadt a foga a főhősnek. Ilyenkor is arról van szó, hogy a szuvasodás már előrehaladott állapotban van, tehát a megfelelő kezeléshez nem biztos, hogy elég lesz egy látogatás a fogorvosnál.

 

3. Amikor a meleg sem kellemes

Meleg étel vagy ital hatására előfordul, hogy feszítő érzés keletkezik. A magasabb hő miatt a baktériumokból gázok szabadulnak fel, emiatt keletkezik fájdalom. Ilyenkor a fog arról árulkodik, hogy egy része már elhalt a fertőzés következtében. Az sem ritka, hogy ugyanaz a fog sajdul meg akkor is, ha hideggel érintkezik. Ez főleg őrlőfogakra jellemző, hiszen ezeknek több és szerteágazó gyökerük van. Ebben az állapotban gyökérkezelésnek vagy mikroszkópos gyökérkezelésnek vetik alá.

+1 Rágáskor jelentkező hasogatás

Ennek több oka is lehet. Előfordulhat, hogy a gyulladás a fogágyat veszélyezteti és a fog tartószerkezete sérült. Más esetben itt is fogszuvasodás áll a háttérben, a fog alatti szövetek gyulladását jelzi a rágáskor jelentkező fájdalom A fogat ilyenkor csak gyökérkezeléssel lehet kezelni, nagy valószínűséggel a fog már elhalt.

További ok, hogy repedés keletkezett a fog szövetében, és ez okozza a kínszenvedést. Ha a repedés mélyen, hosszan nyúlik be a fogszövetbe, előfordul, hogy nem kerülhető el a foghúzás.

Ha a fenti tüneteket tapasztalja a mindennapi élete során, vagy fogmosáskor vérzik a fogínye, kellemetlenné válik a lehelete, pirossá, duzzadttá válik a fogínye, akkor feltétlenül keressen fel fogszakorvost, hogy még idejében megállíthassa a baktériumok pusztítását. A Budapest Dental rendelőjében professzionális szakorvosokat talál, akik folyamatosan tanulják a modern lehetőségeket, hogy a hozzájuk forduló páciensek minden tekintetben elégedettek legyenek.