Magyarországon főképpen a nagyvárosok és az agglomeráció környékén abszolút mindennapos dolog, hogy az emberek naponta oda-vissza ingáznak az otthonuk és a munkahelyük között. Érdekes, hogy az autóval ingázók többsége valamilyen irodai, adminisztrációs munkakörben dolgozik.
Egyre népszerűbbek manapság ezek az irodai állások, hiszen kényelmes munkakörnyezetet biztosítanak, így a home office-ból átállva sokan ezt választják. Ha ilyen jellegű állást keresünk, akkor érdemes lehet a következő lehetőséget is megtekinteni: Adminisztrációs, munkalehetőség Kaposváron, ügyviteli feladatok ellátására.
A Covid okozta változások
Talán sokan emlékszünk még arra, hogy a Covid idején gyakorlatilag minden cég, amelyik megtehette, home office-ba küldte a dolgozóit. A cégek egy része ezt a gyakorlatot mind a mai napig tartja, és abszolút támogatja a munkavállalói otthoni munkavégzését.
A cégek többsége azonban a home office-t a Covid lezajlását követően vagy teljes mértékben megszüntette, vagy csak részben engedi a munkavállalóinak. Ez azt jelenti, hogy heti 1-2 nap alkalmával engedélyezi az otthoni munkavégzést, a többi napokon szükséges a bejárás. Ez főként az IT szektorban és az irodai, adminisztrációs állások esetén megfigyelhető.
Érdekesség, hogy a Covid ideje alatt sok dolgozó számára kiderült, hogy ő valójában a szociális háló és a közösségépítés miatt szeret igazán bejárni a munkahelyére. Sokan panaszkodtak arra, hogy hiányzik nekik a reggeli közös kávézás élménye a munkatársakkal és a közös ebédek, valamint az időnként megrendezett programok. A bezártság az emberek nagy részének nem tett jót, és ahogy a Covidot követően lehetősége adódott visszatérni a munkahelyére, inkább a napi szintű ingázást választotta, mint az otthoni munkavégzést.
Autóval vagy tömegközlekedéssel
Tény, hogy a legtöbb időt a Budapest és az agglomeráció lakosai töltenek autóban vagy tömegközlekedésen reggelente és délután. Ugyanakkor a nagyobb városok lakosainak utazási ideje sem marad le túlságosan sokkal a mögöttük. Átlagosan 30-60 percet töltünk mi magyarok minden nap az ingázással, de ezt az adatot természetesen torzítja a két szélsőség: a budapestiek és a picinyke községek munkába járásának időtartama.
Vidéken jellemzőbb az autóval történő közlekedés, míg az agglomerációban, Budapesten és a nagyobb városokban inkább a tömegközlekedésre szavaznak a munkavállalók. Ez érthető, hiszen a nagyobb városokban autóval közlekedni reggelente és munka után a csúcsidőszakban nem kis erőfeszítést igényel. A kisebb községekben viszont messzemenően nincs úgy felfejlesztve a tömegközlekedés, hogy arra valóban számítani lehessen, így marad az autó.
Egyre többen járnak úgy dolgozni, főként kisebb városokban, hogy az egy irányból munkába járó munkatársak összefognak egymással és egyetlen autóba ülve teszik meg az utat. Így csak egy sofőr van, a többiek pihenhetnek, amíg beérnek munkába, ráadásul sokkal költséghatékonyabb megoldás, mintha mindenki külön autóval járna.