2024. november 26. | 13:12

Szerencsére ritkán fordul elő, hogy egy autóban tűz keletkezik, de jobb, ha minden eshetőségre felkészülünk. A gyors reakció ilyenkor rendkívül fontos, mert a lángok hamar bekebelezhetik a járművet. Az első lépés természetesen mindig a saját és az utasok biztonságának a biztosítása, utána jöhet az oltás megkezdése.

Oltás lépésről lépésre

Az sem árt, ha rendelkezünk a szükséges eszközzel. Egy porral oltó minden autóba kell. A Szalai Alkatrészek autós webáruház tűzoltókészülékek kategóriájában könnyedén megtalálhatjuk az ideális terméket.

Ha tűz jelét észleljük az autóban, azonnal biztonságos helyre kell állni. Hagyjuk el az autót, és ha van porral oltó, akkor érdemes megpróbálni eloltani a tüzet, ha még nem terjedt el túlságosan.

A hatékonyság érdekében és a lángok terjedésének megállítása miatt az autóban lévő elektromos rendszert kapcsoljuk ki. Ehhez állítsuk le a motort, és ha még van rá lehetőség, vegyük le az akkumulátor saruját. Ezzel minimalizálhatjuk az áramütés és további szikrák kialakulásának esélyét. Továbbá megelőzhetjük a tűz gyorsabb terjedését is.

Az autótűz oltására a porral oltó a leghatékonyabb és legbiztonságosabb eszköz. Gyorsan elnyomja a lángokat, ehhez ABC kategóriás poroltó kell, mert az alkalmas szilárd anyagok, folyadékok és elektromos oltására egyaránt. Célirányosan fújjuk a tűz alapjára, ne a lángokra. A biztonságos távolságot mindenképpen tartsuk meg, lassan közeledjünk, hogy elérjük a tűz közvetlen forrását.

Ha nincs porral oltó kéznél, mást is használhatunk, de jobb, ha vigyázunk. A tűz elfojtására a homok vagy a föld is alkalmas, mert elzárják az oxigén hozzáférését a lángokhoz. Ha van a kocsiban tűzoltó takaró, szintén használható, hogy megfékezzük a kisebb tüzeket

Ami a legfontosabb, hogy vízzel soha ne próbáljunk elektromos vagy olaj okozta tüzet oltani. A víz vezetőképes, áramütést okozhat, olaj esetén pedig csak felerősíti a lángokat. A szövetet, ruhadarabokat is jobb mellőzni, mert lángra kaphatnak.

 

Értesítsük a tűzoltóságot minél hamarabb

Az első a biztonság: ha gyorsan terjed a tűz, minden próbálkozást hagyjunk ki, kerüljünk minél távolabb az autótól. Azonnal hívjuk a tűzoltókat, ha nincs lehetőség a lángok megfékezésére. Ha mégis sikerül, akkor sem árt, hogy a szakértők átvizsgálják a járművet a további veszélyek megelőzése céljából.

A legjobb védekezés a felkészülés

Már önmagában egy, a személyautóban tartott tűzoltókészülék is hatalmas segítséget jelenthet a bajban. Magyarországon nem kötelező a poroltó elhelyezése a járműben, de egy hasznos biztonsági intézkedés lehet. Európa több országában jogszabály írja elő, így már önmagában ezért is előnyös lehet egy beszerzése.

Vannak kompakt és könnyen kezelhető változatok, amelyekkel kisebb tüzeket azonnal kezelhetünk, de a nagyobb lángokat is féken tarthatjuk addig, amíg megérkeznek a hivatásos tűzoltók.