2025. február 25. | 15:17

A robbantott ábra egy érdekes és egyben igen informatív ábrázolási mód. A nevét onnan kapta, hogy a komponensek úgy jelennek meg, mintha egy robbanástól éppen szétrepülnének. Bármilyen műszaki berendezésről készülhet ilyen ábra, így természetesen egy autóról vagy egy gázkazánról is.

Lényege, hogy több alkatrészből álló szerkezetet egyértelműen axonometriában vagy perspektivikusan ábrázolunk. Mindezt úgy tesszük, hogy az alkatrészeket egymáshoz képest irányítottan, ugyanakkor eltolva rajzoljuk meg.

Fontos kitétel még, hogy az egyes komponensek a valós elhelyezkedés sorrendjében szerepelnek. Előszeretettel alkalmazzák őket használati utasításokban és szerelési dokumentációkban egyaránt, többek között a Híröskazán.hu-n is találkozunk robbantott ábrákkal.

 

A gázkazánoknak típusonként eltérő robbantott ábrája van

Értelemszerűen két különböző gyártó gázkazánja között jelentősek az eltérések, de még egyazon gyártó egyes típusai között is vannak komoly differenciák az alkatrészek tekintetében. Éppen ezért például egy Ariston ACO B típusú gázkazánnak más lesz a robbantott ábrája, mint egy Ariston AT 23 MI típusúnak.

Ezek a robbantott ábrák lényegében könnyen értelmezhető vizuális útmutatóként is felfoghatók. Egyaránt segítik a felhasználókat és a szakembereket, hogy könnyen tudják azonosítani a készülék belső alkatrészeit. Egy ilyen ábrán kivétel nélkül minden alkotóelem szerepel, amibe beletartozik az égő, a hőcserélő, a szivattyú, a ventilátor és természetesen a vezérlőpanel is többek között.

Robbantott ábrák használatával könnyű megtalálni, hogy adott esetben milyen pótalkatrészre van szükség. Ennek a megoldásnak köszönhetően könnyebbé válik a karbantartások és javítások elvégzése. Manapság az interneten megannyi készülék ábrája érhető el, többnyire pdf formátumban. Ezeket akár egy okostelefonra is le lehet tölteni.

Nem mindig voltak ilyen jól áttekinthetők a robbantott ábrák

Az 1500-as években egy-egy gép szerkezeti elemeiről olyan illusztrációkat készítettek, amelyen a földön szanaszét heverve voltak azok láthatók. Ezeket igencsak nehéz volt átlátni.

Az, hogy miként kell összeszerelni az alkatrészeket, még komplikáltabb kérdés volt. Ezeken a rajzokon különféle jelek voltak, amik az egyes alkatrészek azonosítását szolgálták, ezenfelül használták őket a leírás hivatkozásaiban is.

Már Leonardo da Vinci is használta a robbantott ábra elődjét

A feltalálóként is ismert Leonardo da Vincinek létezik olyan rajza, amelyen olyan szerkezet látható, amelynek alkatrészei rendezetten szerepelnek egyenként, az összeszerelés tengelye irányában széthúzva. Az itáliai polihisztor arra is ügyelt, hogy a takarás ne legyen olyan mértékű, hogy zavarja az ábrázolás érthetőségét.

Idővel ezek az illusztrációk egyre letisztultabbak lettek, mígnem elnyerték a robbantott ábrák a mai formájukat.