2024. május 23. | 14:54

Egy ízlésesen kialakított kocsibeálló akkor szép igazán, ha a környezetében lévő növények is jó formának örvendenek. Ha például foltos vagy kopott a pázsit, az sokat ronthat az összképen.

Jó hír, hogy a Gazdadiszkont gyepműtrágya kínálatában több olyan termék is található, amellyel meg lehet előzni az ilyen jellegű problémákat, vagy adott esetben kezelni lehet a helyzetet. Ezek a kiváló minőségű készítmények rövid idő alatt kifejtik hatásukat, így nem kell éveket várni ahhoz, hogy szemmel látható legyen a hatásuk.

Mit tartalmaznak a gyep tápanyagok?

A gyepműtrágyákban többnyire nitrogén, foszfor és kálium bizonyos arányú keveréke, továbbá mikroelemek találhatók. Egy számhármassal szokták jelezni, hogy milyen arányban van ez a három elem az adott készítményben. Példának okáért a 27-5-5-ös gyep tápanyag nitrogénben gazdag, amit általában tavasszal szoktak bevetni. Ebben az évszakban általában a cél a gyors zöldítés, aminek érdekében jó, ha a műtrágya tartalmaz magnéziumot is.

Nyáron, amikor nagy a forróság, lassabb ütemben növekszik a gyep. Ilyenkor már nincs annyi nitrogénre szüksége a gyepnek, sőt: a túlzottan nitrogénes tápokkal csak a gombás megbetegedések megjelenését segíthetjük elő. Az év ezen szakaszában részesítsük előnyben inkább a kiegyenlített vagy káliumos gyeptrágyákat.

Szeptembert megelőzően gyepdúsítás céljából ismét be lehet vetni egy nitrogéndús tápot, ezt azonban augusztus végénél előbb semmiképp sem javasolt meglépni. Így is lesz elég ideje, hogy felszívódjon és hasznosuljon még a tél beállta előtt.

 

Ezért praktikusak a burkolt gyeptrágyák

Egyes gyeptrágyákban olyan granulátum van, amelyen bevonat található. Ennek a megoldásnak a lényege, hogy lassabban bomlik le a tápanyag, így a pázsit számára akár több hónapon át biztosítani lehet az egészséges növekedéséhez szükséges elemeket.

A különféle termékek között jelentős eltérések vannak. Egyesek mindössze két-három hónapig fejtik ki a hatásukat, mások egy teljes szezonon át képesek erre. Azt ugyanakkor érdemes tudni, hogy a normál műtrágyákból, amelyek nem burkoltak, néhány hét alatt felveszik a fűszálak a tápanyagot.

Fontos figyelmet fordítani a gyep gondozására is

A tápanyag utánpótlása fontos, de nem az egyedüli teendő a pázsit gondozása kapcsán. Mivel idehaza meglehetősen gyakoriak az aszályos időszakok, így locsolni is kell a füvet.

Ha öntözőrendszert építünk ki, akkor biztosak lehetünk abban, hogy egyetlen alkalommal sem marad el az öntözés. A szárazságtűrő gyepet nem kell feltétlenül naponta meglocsolni, elég két vagy három naponta. Időzítsük ezt a kora reggeli órákra, így kisebb eséllyel fogják felütni a fejüket a gombás betegségek.

Amikor nyírjuk a füvet, akkor tartsuk be a kétharmados szabályt. Ez azt jelenti, hogy legfeljebb a fűszálak hosszának egyharmadát nyírjuk le, máskülönben könnyen kiéghet a pázsit. Lényeges az is, hogy éles legyen a fűnyíró kése, így elkerülhetjük, hogy a sérült fűszalakban kárt tegyenek a kórokozók.