Tudtad, hogy ugyan a kutyák leggyengébbnek tekintett érzékszerve az összes közül a szemük, még így is azonban 3-4-szer jobban látnak nálunk, embereknél? Remekül észlelik a mozgást már igen nagy távolságból is, és pár színt is fel tudnak ismerni.
A szemük világára ugyanúgy kell ügyelnie a gondos gazdiknak, mint a sajátjukéra. Ha például vörös és irritált, akkor nagy valószínűséggel szemgyulladás esete forog fenn.
Kellemetlen tünetek
Nagyon sokat tehetsz szőrös pajtásod jóllétéért. A Falatozoo.hu állateledel webáruház gyógyhatású készítmények széles választékával áll a lelkiismeretes gazdik rendelkezésére, hogy az a megfelelő termékek adagolásával pótolhassa a hiányzó vitaminokat és ásványi anyagokat. Melyik gazdi nem szeretne nyugodt mindennapokat a kis vagy nagyobb termetű kedvencével? Ehhez mindenképpen megfelelő táplálásra és a szükséges kiegészítőkre van szükség.
A kutyusok szemgolyójának felületét és az azt borító nyálkahártyát kötőhártyamembrán borítja. Ennek rengeteg nagyon fontos funkciója van, védi például magát a szemgolyót, elosztja a könnyet, így biztosítja, hogy a szem egyenletesen nedves legyen a szemgolyó egész felületén. Ha ez a membrán begyullad vagy megfertőződik, azonnal zavarok állnak be a szem működésében. Oka lehet fertőzés, irritáló anyag vagy valami külső behatás által okozott trauma. Ekkor kiszárad és rózsaszín lesz a szem, az eb pedig a gazdi segítségére szorul.
Fontos információk a kivizsgáláshoz
Fontos információ lehet az orvosnak, hogy milyen hirtelen lépett fel a probléma, vagy esetleg harc közben keletkezett a sérülés? Talán idegen helyen mehetett-e valami a szembe? Előfordult-e már máskor is a tünet? Esetleg allergiás-e az eb? Vannak-e más tünetek is? Ezek megválaszolására érdemes lehet előre felkészülni, ha fel kell keresni a rendelőt.
Súlyos lehet a probléma, ha a szemből folyó váladék véres vagy nagyon vastag, a kutya nem eszik, illetve ha látható egy trauma jele a szemén. Például egy macskás bunyó nyomai a fejen. Ha már egy tünet is észlelhető, nem érdemes várni, hanem irány az állatorvos!
Gyógymódok
Annak eldöntése, hogy mi okozza pontosan a szemgondokat, a szakember feladata. Ennek alapján határozza majd meg a kezelés módját és időtartamát. Ha a kutyaszem bakteriális fertőzéstől gyulladt be, akkor az orvos nagy valószínűséggel antibiotikumos kezelést fog javasolni, vagy cseppet vagy kenőcsöt ad. Szóba jöhet még a szájon át szedhető antibiotikumos tabletta is.
Allergia gyanúja esetén elsősorban az allergia kezelése és ellenőrzése az elsődleges feladat, illetve annak kiderítése, hogy mi is váltja azt ki.
Ma már sok esetben természetes gyógymódokat is be szoktak vetni, ha a gyulladás mértéke kicsi és nincs szó fekélyesedésről. Ilyenkor gyakran segíthetnek gyógynövények és egyéb kiegészítők a betegség visszaszorításában. A Falatozoo.hu állateledel webáruház partner, válaszd tőlük a megfelelő termékeket!