2022. június 26. | 14:38

Mielőtt belevágnál a fürdőszoba felújításának, érdemes alaposan átgondolnod, hogy milyen mértékű felújításra van szükség. A vágyak mellett a pénzügyi oldalt is célszerű elemezni.

Egy alapoktól történő tatarozás jóval nagyobb költségekkel jár, mintha csak a kádat cserélnéd zuhanyzó kabinra. Ilyenkor a csempék cseréje jelenti a legnagyobb költséget. Ha szűkösebb a költségvetésed, akkor akár a csempék lefestése is szóba jöhet erre a célra készített festékkel.

Ha a csere mellett döntesz, akkor a régi csempéket le kell verni, vásárolni kell újakat, majd azokat fel kell tenni. Ez nem tűnik túlzottan bonyolult folyamatnak, ám a valóságban több időigényes lépésből is áll.

Először is már a megfelelő csempe kiválasztásával is rengeteg időt el lehet tölteni. A szín, a forma mellett az anyagiak is szerepet játszhatnak a döntésben. Ha megvan a csempe, akkor azt fel is kell ragasztani. Szinte biztosan kell majd vágni is. Végül jöhet a szilikonozás és a fugázás.

Mennyi időre van szükség?

Először is attól függ, hogy vannak-e kész terveid. Amennyiben igen, akkor az jelentősen lerövidíti a felújítás idejét.

Nagymértékben függ attól a felújítás ideje, hogy milyen szakembert találsz, vagy netán magad fogsz-e hozzá. Ha nincs nagy tapasztalatod a csempevágásban és a csemperagasztásban, akkor is nekiláthatsz, de készülj fel rá, hogy lehet, hogy egy hónapig is eltarthat a dolog. Főleg, ha nem tudsz kivenni szabadságot, hanem csak munka után és hétvégéken tudsz halandi a munkálatokkal.

Amennyiben úgy döntesz, hogy profira bízod a dolgot, akkor egy rutinos csapat sokkal hamarabb végezni fog. Ha azonban el kell távolítani az előző burkolatot, akkor még profi csapat esetén is érdemes legalább két héttel kalkulálni.

Mennyibe kerül egy fürdőszoba felújítása?

Bár konkrét árakat nem lehet a pontos igények ismerete nélkül meghatározni, de egy körülbelüli összeggel lehet kalkulálni. A falak alapozása négyzetméterenként 300-400 forint nagyságrendileg. A fali csempék és padlólapok telepítése 6 ezer és 10 ezer forintba kerül négyzetméterenként, míg a fürdőkád beszerelésének költsége 15 ezertől 25 ezer forint, míg a zuhanykabin beszerelése 20 ezertől 30 ezer forint, a WC és a bidé beszerelés pedig 8 ezertől 15 ezer forint.

Fontos észben tartani, hogy a fürdőszoba felújítás esetén felmerülő költségek a tervezés hatékonyságától is függenek, továbbá a végösszeget az egyéni igények is nagymértékben befolyásolják.

fürdőszoba
Fotó: Unsplash

Ha magad vágnál neki a dolognak

Gondosan tervezd meg, hogy mi hova kerül, mérd ki, hogy lesz-e elég hely a közlekedésre, mert ha felkerünek a csempék és a többi kiegészítő, utána már nagyon nehéz lesz módosítani bármin is.

Először is szereld le a szaniter berendezéseket, majd ha cseréled a csempét, akkor a régit le kell verned. Ez elsőre akár jó mókának is tűnhet, de készülj fel, hogy nagyobb zajjal és porral is jár, így nem árt védőfelszerelést is beszerezned. A jó szomszédi viszony megőrzése érdekébben válassz olyan időpontot, ami a lehető legkevésbé zavaró.

Ha a padló is felszedésre került, akkor először azt kell kiönteni. Ezután jöhet a falak kiegyenlítése. Az elektromos valamint a vízvezetékszerelési munkákat vedd előre, ha ezekre szükség van. Ezután beszerezheted az anyagokat, mint a csempét, a fugát, a kádat vagy zuhanyzót, a mosdót, a tükröt és a fürdőszobaszekrényeket. A csempe felragasztása után felszerelheted a mosdót és a többi kiegészítőt.

Nyitókép: Unsplash