A párkapcsolat megszűnésekor a közös gyereke(ke)t érintő döntések meghozatala elkerülhetetlen és összetett feladat. A legfontosabb mindig az, hogy mi szolgálja leginkább a gyermekek jóllétét és kiegyensúlyozott életét. Első körben a szülők közösen határoznak a kiskorúak elhelyezéséről. A gyermekelhelyezés a bíróság döntése, ha azonban nem sikerül dűlőre jutni, a gyermek sorsa a bíróság kezében van.
A gyermek elhelyezése megegyezés útján
Dr. Sass Rita budapesti családjogi ügyvéd szerint, ha a párbeszéd a szülők között megfelelő, a bírósági beavatkozás elkerülhető, és a szülők maguk is megállapodhatnak a gyermekük elhelyezéséről. A kölcsönös megértés és a kompromisszumra való képesség itt lényeges, hiszen a gyermek érdekei és fejlődése az elsődleges szempontok között kell, hogy szerepeljenek.
Azonban, mi történik akkor, ha a szülők ugyan meghoznak egy közös döntést, de az ellentmondani látszik a gyermek érdekeinek? A bíróság ilyenkor nem hagyhatja jóvá a megegyezést az érdeksérelem elkerülése végett.

Bírósági határozat: hogyan zajlik a folyamat?
Amennyiben a szülők közötti megállapodás nem sikerül, és a vitás kérdésekben nem történik előrelépés, a bíróság közbelép. Ilyenkor a bíróság a legoptimálisabb nevelési környezetet keresi meg a kiskorú számára, ami akár összetett eljárást és alapos kivizsgálást is igényelhet.
A döntéshozatal során figyelembe veszik a szülők életkörülményeit, anyagi helyzetét, erkölcsi értékeit, valamint a gyermekhez való kötődésüket. Ide tartozhat a pszichológus szakvéleménye, az iskola vagy óvoda visszajelzése, illetve a tanúk meghallgatása. A testvérek elhelyezésénél a bíróság különösen ügyel arra, hogy lehetőség szerint együtt maradjanak.
Mi történik a testvérekkel a válás során?
Amikor több gyermek sorsáról is dönteni kell, a legfontosabb kérdés, hogy miként lehet őket egy családként továbbra is egyesíteni. Az elválasztásuk csak akkor jön szóba, ha megalapozott okok indokolják, vagy már a válás előtt is külön éltek. Gyakorlati példák szerint, ha a gyerekek közti erős kötődés megmarad és rendszeresen találkoznak, különélésük kevésbé lehet megterhelő számukra. Az évek során egyértelműen kialakult helyzetek, mint például, ha a gyerekek eltérő szülőhöz kötődnek, szintén meghatározhatják a döntést.
A gyermek elhelyezésének módosítása: mikor indokolt?
Ha a körülmények drasztikusan módosulnak, miután a gyermekelhelyezés a bíróság döntése alapján megszületett, lehetőség nyílik az újratárgyalásra. A fizikai vagy erkölcsi bizonytalanságot nem eredményező tényezők, például másik lakóhelyre költözés vagy a szülő új házassága, kevéssé jelentenek önálló indokot. Másfelől, egy 14 év feletti gyermek, aki maga kérvényezi áthelyezését, már megalapozhat egy ilyen kérelmet. Az eljárást gyakorta a szülők vagy akár a gyámhivatal is megindíthatja a gyermek érdekében, különösen sürgős esetben bírósági intézkedés is kérhető.
Dr. Sass Rita budapesti családjogi ügyvéd kiemeli, hogy az eljárás kimenetele és hatékonysága gyakran a szülők közötti kommunikáción, együttműködési hajlandóságon és a gyermek érdekeit szem előtt tartó megközelítésen múlik.