2022. március 17. | 13:57

Tisztázzuk most, milyenek is a díszmagyar ruhák, honnan ered a díszmagyar viselet! Sokszor halljuk és használjuk ezt a megnevezést, azonban nem biztos, hogy tudjuk is, hogyan alakult az idők során és napjainkban mennyire népszerű ez a hagyományos magyar öltözet.

A díszmagyar ruhák eredete

Sokszor - talán tudtunk nélkül is - a díszmagyart népviseletnek nevezzük helytelenül. A díszmagyar a nemzeti öntudat megtestesítője volt a 19. században, fénykorát V. Ferdinánd magyar király koronázási ünnepsége idején élte. Egy magyar kulturális örökség.

A pozsonyi koronázást követő évtizedekben meghatározó lett ez az öltözet a hétköznapok során a királyi udvarban, majd pedig a közélet hivatalos viselete volt a reformkori Magyarországon. Összetett és bonyolult, igazi eleganciát tükröző öltözékek voltak ezek, amelyek különféle festményeken, portrékon változatosan köszönnek vissza.

Később a francia divathullám előretörésével és a díszmagyar készíttetésének drágasága miatt, inkább az előkelő nemesi réteg öltözékévé vált, gálavacsorák és események alkalmával viselt ruha lett.

Milyen az igazi díszmagyar?

A díszmagyart a magyar divattörténet csúcstermékének tartják történelmi források, igazi kultúrkincsnek, amelyet a reformkori öntudatra ébredés kifejezéseként is aposztrofálnak.

Mind a női, mind a férfi viseletben megjelent, a nők esetében kevésbé szabályozottan, de mindkét nem esetében a gazdag ékszer, kiegészítők viselete volt az elvárt, ami teljessé tette a megjelenést.

A Hagyományőrző Boltnál díszmagyar ruhák elkészítését egyedi igényeknek megfelelően hölgyeknek és uraknak egyaránt vállalják.

A díszmagyar ruhák ugyanis minél minőségibb anyagból minél díszesebb kivitelezésűek, annál korhűbbek. Időigényes és precíz munkát igényel az elkészítésük, kifejezetten pompásnak kell lenniük, már-már fenségesnek.

Kezdetben drága, színpompás kelméket, bársonyt és selymet használtak a kor ízlése szerint és kiegészítve a ruhákat, majd az ellenállás színe, a fekete vette át a helyet és vált a magyarság jelképévé.

Díszmagyar viselet napjainkban

A klasszikus díszmagyart a bocskai viselet váltotta fel, mellyel együtt napjainkban mindkét öltözet új erőre kezd kapni. Egyes elemeik beépülnek az öltözködésünkbe, ismét értéket képviselnek.

A díszmagyar ruhák nem véletlenül népszerűek a hagyományos magyar esküvők mellett döntő párok körében. Különleges, a magyar hagyományokat tiszteletben tartó, egyedi menyasszonyi ruha és férfi öltözet lehet, garantáltan egy életre szóló élmény már önmagában is ezt hordani, hát még egy jeles napon.

Bálokon, ünnepi vacsorákon és neves alkalmakkor szintén előkerül a díszmagyar, napjainkban a fiatalabb korosztály is büszkén viseli a történelmi gyökerekkel rendelkező ruhákat. Legyen férfi vagy nő, minden bizonnyal a tekintetek középpontjába kerül.