2022. október 26. | 14:25

Az öveknek a hasznosságon túl komoly szimbolikus jelentésük is van a küzdősportokban. Korábban a hagyományok szerint 2 színű öv volt használatos - a fekete, ami a mesterek színe volt, valamint a fehér, ami pedig a tanítványokhoz tartozott. Az évek múlásával már egyre több szín került használatba.

Az ‘50-es és ‘60-as években mind Európában, mind pedig Amerikában a színes öveket alkalmazták, annak érdekében, hogy egy úgynevezett rangsort állítsanak fel a tanulók és tudásuk között. Így könnyen meg lehetett különböztetni egymástól a kezdő, a haladó és a már professzionális sportolót. Ismerd meg az övek jelentését, és kerülj közelebb a harcművészetek világához!

Az övek fontossága a küzdősportokban

A küzdősport ruházat elengedhetetlen eleme a gondosan kiválasztott öv, amelyet akár a SamanSport.hu-tól is beszerezhetsz - a mestered által meghatározott szín tekintetében. Az övek különböző színekben pompázhatnak, minden szín más szintet takar, így a fehér övtől szépen sorjában lehet fellépkedni egészen a barna övig, amelyet minden, a ranglétrán végiglépkedő tanítvány megkap.

Nemcsak az övek színe változik, de az övek hossza is, egyes szint teljesítésével növekszik 20 cm-enként. Ami azt jelenti, hogy a kezdők öve még csak 180 cm, de amint eléri a tanítvány szintet, akkor már 340 cm-es övvel fog rendelkezni. A küzdősportoknál a tanulófokozatokat a kyu megnevezés jelöli, amely számozása visszafelé megy. Ez azt jelenti, hogy az a tanuló, aki letette az első sikeres vizsgát 10. kyu szintűvé válik. Összesen tehát 10 kyu és 10 dan fokozat ismert, valamint használatos a japán küzdősportokban. A legelső fehér övet a sárga öv követi, melyet a narancssárga, majd a színek sötétedésével a zöld öv, a kék öv, végül pedig a barna öv.

Amennyiben a tanuló mester fokozatba lép, akkor 1-5. dan fokozatban fekete övet kap, a 6-8. dan fokozat piros-fehér övet jelent, míg végül a 9-10. dan a piros övet jelöli. Ezek a fokozatok elsősorban a judóban használatosak, minden egyes küzdősportnál egy picit eltérőek lehetnek.

 

A Brazil Jiu-Jitsu és az övrendszer

A közkedvelt Brazil Jiu-Jitsunál szintén összesen 8-féle öv ismert, amelyek ugyancsak színek szerint kerülnek csoportosításra. A fehér öv a legelső a tanulói ranglétrán, amelynek nincsen semmiféle előfeltétele. Ekkor az edzéseken javarészt a menekülést, valamint a védekezést tanítják az alapvető támadó mozdulatokon túl.

A fehér övet a kék öv követi, amely már széles technikai tudást igényel. Így a tanulónak már rendelkeznie kell akár többéves tapasztalattal is, hogy minden egyes alapvető technikát tökéletesen elsajátítson. A lila öv a következő szint, amely középhaladónak számít. Ekkor már nagy mennyiségű tudással rendelkezik az egyén és képes segíteni az alsóbb szinteken lévő tanulókat is. A kék öv szintjén töltött 2 évet követően “pályázhatja meg” a lila övet a diák.

Végül a barna öv követi, melyet a fekete zár, mint a technika szakértői, valamint gyakorlati szintű ismeretét.