2022. október 26. | 14:27

Az a megállapítás manapság már nem újdonság, hogy a betegségek zöme lelki eredetű. Egyes szakemberek azonban még ennél is tovább mennek: dr. Máté Gábor, kanadai-magyar családorvos például azt hangsúlyozza, hogy számos betegség kiváltó oka a mai társadalmi körülményekben gyökerezik.

Nem csoda, hogy lassan népbetegséggé válik a depresszió, a pánikzavar és egyre több a páciens a Swan Lake Központ szorongást kezelő terápiáján is.

Attól még, mert “egészségmániások” vagyunk, nem biztos, hogy egészségesek is!

Érdekes ellentmondás, hogy bár az orvostudomány fejlődése rohamléptekben halad, és egyre jobban megismerjük azokat a betegségeket, melyeknek pár évtizede még külön neve sem volt, mégsem tudjuk megelőzni a krónikus elváltozásokat. Holott az emberek többsége egyéni szinten nagyon is igyekszik: bio, organikus, egészséges élelmiszereket vásárol, jógaórára jár, konditermi bérletet vált, tudatosan választja meg a kozmetikumait. Ám a kollektív egészségi állapot mégis egyre romló tendenciát mutat.

Máté Gábor szerint ennek az az oka, hogy az ember alapvetően szociális lény, manapság mégis sokan elszigetelik magukat másoktól, azért küzdenek, hogy minél nagyobb privát szférájuk maradjon. Napjainkban már nem “divat”, hogy több generáció is egy fedél alatt él, hanem a fiatalok szeretnének minél előbb kirepülni a családi fészekből és külön életet kezdeni. Az emberek többsége csak a saját érdekeit tartja szem előtt, ennek érdekében pedig zokszó nélkül leigáz, átgázol másokon, mert az egyéni sikerre törekszik.

 

Az önzőség vezethet a betegséghez?

Bár ez elsőre meredek kijelentésnek tűnhet, voltaképpen nagyon is van benne igazság. Hisz képzeljük csak el: mikor vagyunk boldogabbak testi-lelki szinten egyaránt? Ha örökösen harcolunk, csatázunk másokkal, próbálunk felülkerekedni, és sosincs egy nyugodt pillanatunk, vagy ha békében és harmóniában élünk egy segítő közösségben, ahol mi is számíthatunk másokra, és ránk is számíthatnak a többiek? Valószínűleg szívesebben választanánk az utóbbi lehetőséget.

Ez ugyanis a természetes állapot, amit sajnos a mai kapitalista, globalizált világ igyekszik szétrombolni azzal, hogy az egyén kiemelkedését hangsúlyozza. Egy ilyen természetellenes alapokra épített társadalom viszont hosszabb távon több kárt okoz, mint hasznot.

A nők helyzete különösen aggasztó

Az egészségtelen társadalmi nyomásról a nők tudnának leginkább mesélni. Manapság ugyanis azt várják el tőlük, egyszerre álljanak helyt az élet több területén is: legyenek tökéletes családanyák, szerető feleségek, kiváló munkaerők, mellette persze maradjanak szépek, igényesek, kiegyensúlyozottak.

Ez a megfelelési kényszer már sokszor gyermekkorban elkezdődik, és egész életen át kitart. Holott a nőknek meg kellene tanulni, hogy ne fojtsák magukba az érzelmeiket, hogy igenis merjenek kiállni magukért, és ne vegyék természetesnek, hogy ennyi terhet kell elviselniük.

Amíg ez nem történik meg, sajnos nem meglepő, hogy a nők körében gyakoribbak a pszichés panaszok.