2024. augusztus 20. | 23:21

A természetes és a mesterséges gyémántok is ugyanolyan szépek és magas minőségűek, a közöttük lévő különbség a gyártási technológiában rejlik. A szintetikus gyémántok egyre keresettebbek az ékszerpiacon, de más ágazatokban is szerepet kapnak.

Széles körben használják az autóiparban is, mivel rendkívül kemény és nagy kopásállósággal bír. Az autógyártásban a szerszámok anyaga készülhet belőlük, de egyes autóalkatrészeknél is megbízható alternatívának bizonyulnak.

De térjünk vissza a csodás ékszerekhez, amelyek mesterséges gyémánt alapanyagból készülnek, és megtalálhatók a FEIL kínálatában is. Ebben a cikkben arról fogunk szót ejteni, hogyan állítják elő a szintetikus gyémántot, mi a különbség a természetes és a mesterséges drágakő között, illetve szót ejtünk a cirkóniáról is.

 

A mesterséges és a természetes gyémánt is ugyanolyan szép

Jó hír, hogy a gyémánt ma már sokak számára elérhető, mivel a laboratóriumi körülmények között létrehozott anyagnak jóval rövidebb időre van szüksége, mint a természetes drágakőnek. Azonban fizikailag és optikailag sem érzékelhető közöttük különbség, viszont a szintetikus gyémántok ára sokkal alacsonyabb.

A laborban létrehozott és a természet által alkotott gyémánt ugyanúgy ragyog, hiszen ugyanazokat a körülményeket biztosítják a mesterséges változatok számára is, mint amit a természet ad. Emiatt a fenntarthatóság szempontjából is lényeges, mivel nincs bolygatva a természet.

A mesterséges gyémánt előállításának módszerei

Ezt a módszert már az 1950-es években kidolgozták, amelyben a gyémánt földkéreg alatti létrejöttét szimulálják. A szintetikus gyémánt rétegről rétegre egyre növekszik. Ez a módszer magas nyomáson és hőmérsékleten alapszik, de ugyanúgy alkalmazható a tisztaság és a szín módosítása során is.

A másik, modernebb eljárást a 2000-es években fejlesztették ki, ami egy kémiai gőzfázisú leválasztás. Sokkal kisebb nyomáson és jóval alacsonyabb hőmérsékleten működik, minél tovább tartják a laborban az ékkövet, annál nagyobbra növekszik.

A módszer érdekessége, hogy már a kezdetektől fogva szénnel vonják be az így készült gyémántok széleit. Tehát ezzel a két eljárással hozható létre szintetikusan a gyémánt, ami aztán az ékszerbe is kerülhet, hogy ott ragyogja be viselőjének megjelenését.

A mesterséges gyémánt nem cirkónia

Sokan összekeverik a mesterséges gyémántot a cirkóniával, mert mindkettő laboratóriumban készül. Vannak ugyan közös tulajdonságaik, szilárdak és ellenállóak, azonban a cirkónia könnyebben megkarcolódhat, és veszíthet fényéből is.

Mesterséges vagy természetes gyémánt?

Ha kezünkbe vesszük mindkettőt, gyakorlatilag semmi különbséget nem fogunk találni. Optikailag és fizikailag azonosak, az eltérés a kémiai tulajdonságokban mutatkozik meg. A legnagyobb különbség pedig az árukban rejlik. A mesterséges gyémánt is gyönyörű és értékes, viszont gyorsabban előállítható, úgyhogy ára jóval kedvezőbb.