2024. június 26. | 14:12

Attól, hogy valakinek kisebb méretű kertje van, még nem kell feltétlenül lemondania arról, hogy gyümölcsfája legyen. Persze érdemes alaposan átgondolni, hogy milyen fát ültessen az ember ilyen esetben. Célszerű figyelembe venni azt is, hogy a fa termése lehetőleg ne az autóra vagy a kocsibeállóra potyogjon, hiszen az sok bosszúságot okozhat.

Szerencsére a Csodakertész Barna Faiskola gyümölcsfái között lehet megfelelő fajtát találni.

Milyen esetekben marad egy fa kicsi?

Azt, hogy egy gyümölcsfa mekkora lesz, alapvetően a genetikája határozza meg. Az alany hatásával azonban befolyásolni lehet a méretét. Ez alatt azt értjük, hogy az alany lehet olyan hatással a rá oltott nemes részre, hogy az végül eltérő formát és ágrendszert alakít ki, mintha a saját gyökerén volna.

Természetesen metszéssel is visszafoghatjuk a növekedését. Ugyanakkor még abban az esetben sem érdemes gyors növekedésű fafajtát választani egy aprócska kertbe, ha bátran merjük használni a metszőollónkat.

Amennyiben visszafogott növekedésű, törpésítő alanyra oltott gyümölcstermőben gondolkodunk, akkor számolni kell azzal, hogy ezen fáknak igen magas a tápanyagigénye. Ez azért van így, mert viszonylag kis gyökérzettel rendelkeznek, így nehéz nekik összegyűjteni a fennmaradásukhoz nélkülözhetetlen tápanyagokat. Célszerű ezeket a fákat komposzttal, mulcsnövénnyel segíteni.

A sövényfák biztosan elférnek egy limitált méretű kertben is

Egy kis méretű kertbe nyugodtan ültethetünk sövényfákat, amelyeket akár a ház falához közel vagy a kerítés mellé is el lehet helyezni. Fontos azonban, hogy használjunk drótozott támrendszert ezekhez a gyümölcstermőkhöz, így az ágakat kifeszítve kétdimenziósra tudjuk nevelni a facsemetét.

Rengeteg különféle gyenge növekedésű vagy törpésítő alanyon lévő fajta közül tudunk választani. Számos ilyen alma és körte mellett létezik gyenge növekedésű cseresznye, meggy, kajszi és szilva is. A birs és a naspolya eleve gyenge növekedésű fajok.

Az oszlopos gyümölcsfáknak sem kell sok hely

Ezen fák előnye, hogy bár lassú ütemben fejlődnek, mégis hamar terméseket hoznak. Keskeny koronájuk van, törzsmagasságuk pedig mindössze 20-30 centiméteres. Apró hajtásaikon füzérben vagy csokorban nőnek a gyümölcsök.

Térelválasztónak vagy sövénynek is alkalmasak ezek a sok termést hozó fák. Választhatunk oszlopos növekedésű almát, mint amilyen a Rondo, a Sonata, a Smaragd vagy a Derdan. Körtéből az Obelisk és az Ivanino Zuto jó választás, de létezik oszlopos cseresznye, meggy és szilva is.

 

További lehetőségek

A törpésítő alanyon lévő gyümölcsfák is megoldást jelenthetnek. Alma, körte, cseresznye, meggy és kajszi esetében is van ilyen opció. A bokorfák közül is van jó néhány faj, ami nem nő túlságosan nagyra. Ilyen a naspolya, a füge, a galagonya, a som, a berkenye és a kínai datolya is.

A gyümölcstermő bokrok is nagyszerű választásnak bizonyulhatnak, mint amilyen a köszméte, a ribizlik, az áfonya, a málna, a mézbogyó, a fekete berkenye, a szederfélék és a szőlő.