Sok embert érint ez a panasz, ami elég kellemetlen tünetekkel jár. Nemcsak az életminőséget befolyásolja, hanem a gépjárművezetést is megnehezítheti. Bőven elég, ha csak arra gondolsz, hogy eltereli a figyelmedet a forgalomról.
A Pranagarden emésztést támogató készítményei között számos segítséget találhatsz, ami kiváló alternatíva lehet a reflux panaszainak enyhítésére, és a kiváltó okot is kezelheted természetes hatóanyagokkal. Érdemes olyan szemmel tekinteni erre, hogy a nyugati orvoslás hatékony kiegészítése lehet.
Tarts velünk és megmutatjuk, milyen tünetekkel jelentkezik a reflux, és mikor érdemes orvoshoz fordulni. Végül adunk egy tippet, milyen gyógynövényekhez fordulhatsz.
Milyen tünetei vannak a refluxnak?
Talán az első olyan tünet, ami mindenki számára ismert és gyakori, az a gyomorégés. Jellemzően a nyelőcső mentén érezheted ezt a kellemetlen érzést, ami az ide visszaáramló gyomorsavnak köszönhető.
A nyomás- és a hőérzet szintén idesorolható, ami a felső hasüregtől kiindulva a mellcsonton át egészen a torokig terjedő érzést jelent. Ez a tünet gyakori esetben étkezéseket követően erősödik fel jobban, amikor a savas gyomortartalom visszahat.
Vannak viszont olyan tünetek is, amik nem feltétlenül a reflux legjellemzőbb jelei, de érdemes ezeket is figyelembe venned, mert adhatnak okot a gyanúra. Ilyen például a gyakori torokköszörülés vagy a köhögés. Ez mellett pedig a rekedtség is idetartozik, és akkor is gondolhatsz rá, ha gyakran érzel gombócot a torkodban.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
Ahogy már említettük, az első tünetek között szerepel a gyomorégés, ami előfordulhat időnként a savasabb ételek elfogyasztása miatt is, de ez még elviselhető mértékű. Akkor viszont, ha ez gyakran visszatér, vagy már az életminőségedet is befolyásolja, érdemes elmenni egy vizsgálatra.
Úgy is lehet mondani, hogy attól függ, mennyire érzed intenzívnek és gyakorinak, ahogy az is lényeges, mennyi ideig tart. A heti 1-2 alkalommal előforduló gyomorégést általában még el lehet viselni, de ha ez a jelenség tartósan fennáll, akkor mindenképpen megéri a vizsgálat, mert kezelés hiányában a tünetek fokozódhatnak.
A gyakori gyomorégés esetén ajánlott szakemberhez fordulni, mert így pontos képet kaphatsz az állapot súlyosságáról és a kezelési lehetőségekről. Legyen szó gyógyszeres terápiáról vagy természetes megoldásokról.

Természetes megoldások
Az ajurvéda szerint az egészségügyi kihívások egyensúlytalanságot jeleznek, aminek a helyreállításában sokat segíthet a gyógynövények világa, mint például egy olyan gyógynövénymix, amiben a gyömbér képes csökkenteni a gyomorsav termelődését és gyulladáscsökkentő hatásáról is ismert.
A kurkuma vagy a máriatövis szintén hatékony támogatás, amik enyhíthetik a gyomorégés miatti panaszokat. Az édesgyökér gyomorfekély vagy gyomorhurut esetén is hasznos lehet, és az indiai hosszú bors pedig a felszívódásban jelenthet támogatást az emésztési folyamatok támogatása mellett.