2022. november 16. | 14:07

Elég hamar eljön az az időszak, amikor beköszöntenek a fagyos hajnalok, és ez bizony elég sok kerttulajdonos számára biztosítja a szabadban való munkálkodás ismételt lehetőségét. Ha ezt nem nyűgnek, hanem lehetőségnek tekinted, akkor igazán gyorsan és hatékonyan le lehet ám küzdeni az elsőre még oly komplikáltnak és hosszadalmasnak tűnő tennivalókat is.

A kerti medence téliesítése például elengedhetetlen ahhoz, hogy a következő szezonban is biztonságosan lehessen használni az olyan sok élményt kínáló családi medencét.

Mi történik a medence vizével?

Szerencsére a Medence Óriásnál a medencevegyszerek nagy választékát találod, amelyekkel a medence téliesítésével kapcsolatos tennivalók egyszerűen és nagyon szakszerűen elvégezhetők. Persze biztos benned is azonnal megfogalmazódott a kérdés, hogy miért is kell a medencét téliesíteni? Nem egyszerűbb csak kiönteni belőle a vizet a kertbe, aztán kész is van, majd a következő idényben mehet bele újra víz. Igy is lehet tenni persze, csak egy lényeges elemet kell másként csinálni: a vizet csak a csatornába szabad üríteni. Tele van ugyanis az egész szezonban abba adagolt medencevegyszerekkel. Ezek nem kerülhetnek ki közvetlenül a természetbe.

 

Miért nem szabad kihagyni a kerti medence téliesítését?

Már akkor nekikezdhetsz a folyamatnak, amikor a medence vize már tartósan 15 fok alatti. Ám csak a fémvázas, vagy másként szólva a merev falú medencék alkalmasak arra, hogy télen is kint maradjanak bizonyos mennyiségű vízzel feltöltve a szabadban. A fém keretekkel megtámasztott puha falú változatokkal nem érdemes kísérletezni, azokból a vizet el kell távolítani, ki kell szedni a gépészeti és egyéb elemeket, és a száraz medencetestet leeresztés után fagymentes helyre kell vinni.

A téliesíthető medence vizét le kell ereszteni a szkimmer nyílás alá 10 centiméterrel, majd a gépészeti elemeit és csöveit, a létrákat és a világítást ki kell venni a vízből, és el kell rakni. Majd a helyes pH-ról szükséges gondoskodni, amelynek mindenképpen 7,2-7,4 érték között kell lennie. Utána a megfelelő tisztaságot kell biztosítani porszívózással és alapos takarítással. Ezt követően jöhet az algásodást gátló szer. A biológiai lerakódások ellen fejlesztették ki a speciális téliesítő folyadékot. Ezt alaposan el kell oszlatni a vízben amiatt is, hogy a keménységet okozó sókat oldatban lehessen tartani. A fémfelületek tartósságát is ez biztosítja.

Időben kezdd el!

Ha alaposan és gondosan végzed a javasolt lépéseket, például vízteleníted és jól kitisztítod a homokszűrőt is, időt és energiát spórolsz a következő szezonkezdésre. Emiatt majd tavasszal már nem kell bajlódni ezekkel a tennivalókkal és minden egyszerűbben indulhat. A fagytestek felhelyezése kereszt vagy átlós irányban meg tudja akadályozni a jégkárokat, a strapabíró takarófólia pedig a folyamat záró akkordja. Óvd a medencéd, mely oly sok örömöt ad.