A hegesztés megannyi iparágban használatos technika az anyagok összekapcsolására. Ezek közé tartozik az autóipar és az építőipar is többek között. Ezzel a megoldással tartós és erős kötések alakíthatók ki.
Nem egyszerű mesterség a hegesztés
A hegesztés alapjait bárki elsajátíthatja kellő türelemmel és szorgalommal. Lényeges azonban tisztában lenni, hogy az eltérő hegesztési technikák eltérő tudást igényelnek: az ideális hegesztő megtalálása nem kis feladat. A MATEWELD Hungary oldalán sok modell közül válogathatunk azonban, érdemes itt szétnézni.
A hegesztés alapjairól dióhéjban
Az anyagok egyesítése hegesztés során hő és nyomás segítségével történik. A különböző technikáknak eltérő előnyeik vannak.
Az MIG, azaz Metal Inert Gas hegesztés egyszerű és gyors eljárás. Az ívbe automatikusan történik a huzal adagolása, a hegesztési területet pedig az inert gáz védi.
A TIG (Tungsten Inert Gas) hegesztéssel precízebb és tisztább eredmények érhetők el. Huzal adagolására ebben az esetben nincs szükség, az ívet egy volfrám elektróda adja. Ha vékony vagy érzékeny anyagok összekapcsolása a feladat, a TIG jó választásnak bizonyulhat.
Az MMA azaz bevont elektródás hegesztés gyakorlatilag bármely környezetben optimálisan végezhető. Egy bevont elektróda áramlik az ívbe, ami biztosítja a szennyeződések elleni védelmet.
A Flux-Cored, magyarul önvédő porbeles hegesztési technika nagyon hasonló az MMA-hoz. Ez a változat viszont tempósabban végezhető, továbbá nincs is szükség annyi tisztításra. Ha nagy erővel rendelkező kötéseket szeretnénk létrehozni, akkor érdemes ezen eljárás mellett letenni a voksunkat.

Szempontok, amelyeket figyelembe kell venni a hegesztőgép kiválasztásakor
Először is érdemes átgondolni, hogy milyen anyagok összekapcsolásához van szükség hegesztőgépre. Az sem mindegy, hogy milyen jellegű projektekről beszélünk.
Az otthoni barkácsoláshoz egy egyszerűbb gép is megfelelő lehet. Ha viszont napi szinten szeretnénk dolgozni a készülékkel, akkor már egy robusztusabb típust kell vásárolni. Lényeges megvizsgálni, hogy milyen energiaigényű egy adott gép, és az elektromos hálózattal kompatibilis-e.
Megfontolandó még, hogy kell-e rendszeresen szállítani. Amennyiben erre gyakran van szükség, akkor a könnyebb modelleket javasolt preferálni.
A helyes technikák elsajátításán is sok múlik
Egy hegesztőgép használatba vétele előtt időt kell szánni a beállításaira. Biztosítani kell a stabil elektromos kapcsolatot, majd ki kell választani az optimális elektródát. A beállítás során vizsgálni kell az aktuális erősséget is. A vastagabb anyagokhoz több áramra van szükség. Ügyelni kell a gép feszültségére is, hiszen csak így garantálható az ideális hegesztési ív.
A beállításokat előrelátó döntés tesztelni egy próbadarabon. Ha szükséges, további finomhangolásokat lehet eszközölni.
A hegesztési technikákat rendszeresen gyakorolni kell ahhoz, hogy tökélyre lehessen őket fejleszteni. Eleinte a legegyszerűbb technikákat kell ismételni, ügyelve a helyes testtartásra és a kézmozdulatokra.