A veséről annyit talán mindenki tud, hogy egy létfontosságú szerv, amelynek elsődleges funkciója a méregtelenítés, és ha a működése végleg leáll, az pár órán belül biztos halált okoz.
Nos, nincs ez másképp a kutyák esetében sem, a vese számukra is elengedhetetlen az élethez, és sajnos náluk is előfordulhatnak a szerv különféle megbetegedései. A problémát súlyosbítja, hogy maga a vese nem tud fájni, és nem képes regenerálódni sem, így a probléma felismerése és kezelése is gondot okozhat.
A vesebeteg kutya ráadásul különleges étrendet is igényel, így ebben az esetben az nem opció, hogy kedvedre válogatsz a Petguru Julius K9 tápjainak kínálatából, hanem speciális, állatorvos által javasolt gyógytápra van szükség.
Hogyan betegszik meg a vese?
Általában kétféle módon szokott gond adódni ezzel a szervvel: akut vagy krónikus jelleggel. Az első a hirtelen, minden előjel nélkül kialakuló veseelégtelenséget jelenti, aminél kulcsfontosságú, hogy az állat mihamarabb – lehetőleg azonnal – orvosi ellátásban részesüljön, de sajnos még így sem garantált, hogy megmenthető az élete.
A krónikus vesebetegség azonban jellemzően az idős állatoknál, lassan jelenik meg, és rendszeres kontrollal, megfelelő kezeléssel karbantartható, így a kutya némi kompromisszum árán teljes életet élhet.

Melyek az árulkodó tünetek?
Az akut veseproblémák könnyen észrevehetőek, hiszen a tünetek jobbára hirtelen jelennek meg, és az eddig makkegészséges állatot egyik napról a másikra leterítik. Mindenképp figyelmeztető jel, ha a kutya hányni kezd és hasmenése van, hasi görcsei vannak, keveset vagy egyáltalán nem vizel, nehézlégzése van, a lehelete pedig erőteljes, vizeletre emlékeztető szagú.
Ilyenkor ne gondolkodj, azonnal hívd az állatorvost, vagy indulj a legközelebbi ügyeletes állatkórházba, ugyanis pár órányi várakozás könnyen végzetes lehet!
A krónikus vesebajok mint említettük, lassabban alakulnak ki, de itt is akadnak árulkodó jelek. Ilyen például, ha az eb bundája fakóvá, fénytelenné válik, étvágytalan lesz, fogyásnak indul, rosszkedvűvé válik, sorvadnak az izmai, nagyon sokat iszik és vizel, valamint a nyálkahártyái kifehérednek.
Természetesen itt is elengedhetetlen, hogy mielőbb lássa a doki kis kedvencedet, hiszen ha időben sikerül felállítani a diagnózist, azzal évekkel meghosszabbíthatod az életét.
Persze kiemelnénk, hogy természetesen nemcsak akkor kell orvoshoz vinni a kutyát, ha baj van, hanem évente ajánlott egy állapotfelmérő vizsgálat. Ezzel pont úgy elejét veheted a komolyabb problémáknak, mint az autód esetében, ha rendszeresen hordod szervizbe átnézésre.
Hogyan kezelhető?
A vesebetegségek kezelése meglehetősen összetett feladat. Akut esetben az állat infúziót kap, valamint különféle gyógyszereket kell alkalmazni, ezért számítani kell arra, hogy pár napig kórházban kell maradnia.
A krónikus jellegű megbetegedés pedig élethosszig tartó odafigyelést igényel, többek között diétát, étrend-kiegészítőket, gyógyszereket és gyakori állatorvosi kontrollokat.