Néha még a rutinosabb bringázóknak is nehezükre esik jól kalkulálni a méretekkel, a kezdők pedig eleinte elvesznek a sok kerékpáradat között. Valamiért még a mai napig is sokan azt gondolják, hogy ez egy nagyon bonyolult dolog. A jó hír azonban az, hogy ez nem így van.
A következő pár sorban leginkább az MTB kerékpár vázméreteit vesszük górcső alá, de azt is megmutatjuk, hogyan tudod meghatározni az ideális adatokat!
Kerékméret VS. vázméret
Sokszor megesik, hogy a kerékméretet összekeverik a vázmérettel. A kettő azonban közel sem ugyanaz. A vázméret a bringa hosszát, illetve az ülés magasságát mutatja meg, amely független a kerékmérettől.
Lássunk erre egy példát, hogy jobban megértsd! A Cube Aim bringából van 27.5" és 29" kerékméretű darab egyaránt. Viszont, ha tovább vizsgálódunk, akkor észrevesszük, hogy a 27.5"-es-ből 14" és 16" vázméret és 29" kerekekből beszerezhető 17", 19", 21", 23" vázméret is.
Természetesen a méretezés témaköre nem zárható le ennyivel, hiszen az egyes típusok sajátosságai is közbeszólnak.
Kerékpártípusok és méretek
A mountain bike az ún. “Vastag kerekű” bringa. Ezek között az elterjedt kerékméret általában 26"/27.5"/29". Kialakításuk merev falú, összteleszkópos, így az adatok mérlegelése során érdemes hozzáadni adni még 1 collt a táblázat értékeihez.
A vázméretet mindig betű vagy szám jelöli, az utóbbit collban adják meg.
A trekking kategóriába több bringa is tartozik még, mint például a túra vagy a városi kerékpár. Ezeknek mintás gumival ellátott, sima felületű és vékony kereke van. A touring/city modelleken gyakran csomagtartó, sárvédő és lámpa is található. A vázméretet szintén betű vagy szám jelöli. Az utóbbi esetben cm-ben lesz megadva.
Ha te is nagy túra előtt állsz, akkor a MaxBike trekking kerékpárjai között ki is választhatod a hozzád illő darabot. Remélhetőleg segítségedre lesz a kis leírásunk is, plusz a Szép Kártyás fizetési lehetőséget is kihasználhatod!
A gyerekbiciklik 12"-16"-18"-20"-24"-os kerekekkel rendelkeznek, és többnyire ezeket csak egy vázméretben gyártják. Ilyenkor a kerékméret dominál a vásárlás során.
Belső lábhossz - Mi az és hogyan mérjük?
Ez nem más, mint álló helyzetben az egyik lábad belső hossza. Méréséhez használhatsz vízmértéket, de egy nagyobb könyv is megteszi.
Állj mezítláb egy teljesen egyenes felületen, és zárd össze a lábaid! Szorítsd a könyvet vagy a vízmértéket a két combod közé! Ezt követően mérd meg az adott tárgy felső végétől a földig lévő távolságot! A kapott eredmény lesz a lábad belső hossza.
Ha ezt az adatot megszorzod 0,226-tal, akkor kapod meg a vázméretet. Ezt, ahogy már említettük neked, collban fejezhetjük ki. Amennyiben az általad kiszámolt érték a bringamárka által gyártott két érték közé esik (pl. 18 jött ki neked, de csak 17 és 19 létezik), akkor a felhasználási terület fog dönteni. Sportos célra a kisebb, míg túra céljából a nagyobb méret lesz az ideális.