2021. november 12. | 16:44

A teljes fogatlanság főleg az időseket érintő probléma, ám különböző betegségekből kifolyólag akár a fiatalabb korosztály tagjait is érintheti. Ennek során a beteg az alsó, felső, de akár mindkét fogsorának összes fogát elvesztette.

Bár az idősek egy része egyszerűen elfogadja ezt az állapotot, mint az öregedés természetes velejárója, nem szabad beletörődni, hiszen hosszú távon komoly következményeket vonhat maga után.

De vajon miért veszélyes a teljes fogatlanság, és hogyan lehet javítani a páciens állapotán? Cikkünkben összeszedtük a legfontosabb információkat.

A teljes fogatlanság következményei

Fogaink állapota több szempontból is hatással van egészségünkre. De vajon hogyan?

Egyrészt a fogak fontos szerepet játszanak az ételek feldolgozásában, felaprításában. Abban az esetben, ha a fogakat valamilyen okból elveszítette a páciens, emésztésével is gondok akadhatnak. A táplálék felaprítása ugyanis nem megfelelő, ez pedig megterhelő az egész emésztőrendszer számára.

A teljes fogatlanság a beszéd képességét is befolyásolja, hiszen a fogak hatással vannak a hangképzésre. A beszéd lelassul, érthetetlenné válik.

Emellett a beteg önbizalmára is hat az, ha nem rendelkezik megfelelő fogsorral. Emiatt előfordulhat, hogy nem szívesen beszélget, nem szeret társaságba járni, és takargatja az arcát. Ez hosszú távon negatívan hat a mentális egészségére. A társadalmi beágyazottság megmaradása, az élénk emberi kapcsolatok hosszabb élettartammal járnak.

Megoldások fogpótlásra

Teljes fogatlanság esetén a legkorszerűbb megoldás a fogimplantátumok használata. Ebben az esetben az állkapocsba 4-8 implantátum segítségével hidat készítenek a szakemberek. A másik lehetséges út, hogy minden egyes fogat külön implantátummal pótolnak, ez 12-14 darabot jelent állcsontonként.

Ha fogainkról van szó, érdemes a kiemelkedő szakértelmet keresni. A Halász Klinika szakemberei 1994 óta, hatalmas tapasztalattal és kimagasló technológiai háttérrel segítik a fogproblémákkal küzdő pácienseket.

Hogyan lehet ezt megelőzni?

Természetesen a megelőzés a leghatékonyabb megoldás. De vajon mi az, amit megtehetünk az egészséges fogsorért?

  • Naponta legalább kétszer vagy háromszor mossuk meg a fogainkat egy megfelelő fogkefe segítségével, ami nem túl nagy, nem túl kicsi, de nem túl kemény és nem túl puha sem! A fogmosás során körkörösen tisztítsuk meg a fogakat, és az egész folyamat legalább másfél percig tartson.
  • A megfelelő higiénia érdekében használjunk fogselymet és szájvizet is!
  • Ha bármilyen fogászati problémára gyanakszunk, mielőbb érdemes felkeresni fogorvosunkat! Ezek nagy része ugyanis az idő múlásával csak egyre rosszabbá válik.
  • Ha nincsen panaszunk, akkor is érdemes részt venni a kontrollvizsgálatokon, hiszen ebben az esetben is előfordulhat, hogy valamelyik fogunkkal van valami probléma, csupán nem érzünk fájdalmat.