2022. május 07. | 15:04

Forradalmi innováció.

Kutyát tartani öröm, de számos felelősséggel is jár. Az ebeknek van bizonyos mozgásigényük, amit akkor sem lehet elhanyagolni, ha az ember el van havazva munkával, vagy egészségügyi okok miatt nem tud kimozdulni otthonról.

Ezekre a problémákra jelenthet megoldást a Toyota szabadalma, amely egy robotlatform. Lényege, hogy az eszköz felügyelet nélkül képes megsétáltatni a kutyát a szabadban.

A vázlatok alapján a robot pórázon tudja sétáltatni az ebet, sőt, a szíjt képes meghúzni vagy meglazítani attól függően, hogy mi történik a környezetében. A robotgazdát kamerával és távolságérzékelővel szerelik fel, így a valódi gazdának nem kell attól tartani, hogy a robot véletlenül elüti az állatot vagy a járókelőket.

A Toyota robotja alap esetben egy előre beállított útvonalon sétáltatja meg a kutyát. Ha a házikedvenc megunja a sétát, akkor felpattanhat a platformra, majd lehetősége nyílik arra, hogy vezesse a robotot a mancsainál lévő érzékelőkkel. Ezek az érzékelők küldenek üzenetet a vezérlő számítógépnek. A gyakorlatban kérdéses, hogy hogyan működne ez a konstrukció, mindenesetre futurisztikus látvány lenne mind a kutyát sétáltató robotokkal, mind a robotokat irányító kutyákkal tarkított utcakép.

A dolog tovább bonyolítható: dönthet úgy a gazda, hogy a robotplatformra állva vezeti pórázon a kutyát. Ilyenkor a gazda a talpával tudná irányítani a platformot az elképzelések szerint. Ezt a funkciót a mozgáskorlátozottaknak tervezték.

A Toyota robotja a tervezők szerint képes lenne arra, hogy felismerje, a házi kedvenc épp a dolgát tervezi  elvégezni. Erre az időtartamra megállna a robot, hogy nyugodtan tehesse az állat azt amit tennie kell. A japán konstrukció vízpermetező segítségével távolítaná el a járdára került vizeletet, a kutyagumit pedig a robotkarjával egy előre e célra bekészített tasakba szedné össze. A jármű képes volna arra, hogy a „bizonyítékot” lefényképezze, hogy a gazda lássa, az állat elvégezte a dolgát, a fotókat pedig a gazda okostelefonjára továbbítaná.

Arra nincs garancia, hogy a tanulmány valóban megvalósításra kerül, minden esetre érdekes, hogy milyen konstrukciókon törik a fejüket a Toyota mérnökei. Alighanem volna kereslet egy ilyen robotra.

Nyitókép: Unsplash