Elég utópisztikusan hangzik, de a kanadai Carbon Engineering vállalat szerint nem lehetetlen.
A fenntartható közlekedés csak az elektromos átállással megvalósítható, vélekedik az autógyártók többsége. A Toyota ezzel szemben a hidrogénmeghajtásban látja a jövőt, a Porsche pedig szintetikus üzemanyagokkal kívánja megmenteni a belső égésű motorokat. A mellékelt ábra szerint azonban létezik a fent említetteken kívül más megoldás is.
A Carbon Engineering nevű kanadai vállalat azt állítja, hogy olyan karbonsemleges üzemanyagot képes előállítani, mely még a körülöttünk lévő levegőt is tisztítja. Ez így elsőre elég utópisztikusan hangzik, de szerintük ez egy komoly lehetőség. A fejlesztők már 2015 óta dolgoznak az ügyön, jelenleg zajlik az üzemek telepítése, melyekben a folyamathoz szükséges szén-dioxidot fogják összegyűjteni, amiből aztán metanol készül.
A kanadai cég elmondása alapján a megoldás könnyen alkalmazható lenne a jelenlegi járművek és a meglévő infrastruktúra egészen enyhe módosításával. Miután a szén-dioxidot begyűjtik, a vizet elektrolízissel hidrogénre és oxigénre bontják, majd a CO2 és a hidrogén egymással reakcióba lép, az így létrejött szénhidrogénből állítják elő a tiszta üzemanyagot. A speciális eljárással készülő naftát a Carbon Engineering szerint a légiközlekedésben is fel lehet majd használni.

A szintetikus üzemanyagok egyik előnye, hogy a hidrogénnel ellentétben a szállítás során nem kell hűteni, vagy nyomás alatt tartani őket. A Porsche fentebb említett ötlete alapján egyszerűen csak betölti a folyadékot egy tartálykocsiba, hogy aztán a jelenleg is használatban lévő benzinkutakon bárki az autójába tölthesse. A szintetikus üzemanyagok használata ugyanis nem igényel egy külön, erre a célra kifejlesztett, teljesen új infrastruktúrát.
Nyitókép: Unsplash