2022. július 01. | 11:52

Rajtrácslányok, Mansell, Senna, Prost és Piquet, avagy ilyen volt a Formula 1 a '80-as évek derekán.

36 évvel ezelőtt rendeztek először Forma-1-es futamot Magyarországon. A Német Nagydíjat követően érkezett a Száguldó Cirkusz mezőnye a Hungaroringre, amikor a pilóták pontversenyének élmezőnye a következőképp festett:

• Nigel Mansell (Williams-Honda) 51 pont
  • Alain Prost (McLaren) 44 pont
  • Ayrton Senna (Lotus-Renault) 42 pont
  • Nelson Piquet (Williams-Honda) 38 pont

A Magyar Nagydíj időmérő edzését Ayrton Senna nyerte meg honfitársa, Nelson Piquet előtt. A második sorba Alain Prost és Nigel Mansell, míg a harmadikba Keke Rosberg és Patrick Tambay kvalifikálta magát.

Ez volt az akkori 16 futamból álló versenynaptár 11. eleme, amelyre 1986. augusztus 10-én került sor.

Akkoriban még máshogyan zajlottak a versenyhétvégék, amit a következőkben a Fortepan képgyűjteménye segítségével próbálunk meg felidézni. Kiváltképp a biztonsági előírások voltak akkoriban lazábbak, de sokan biztosan arra is felkapják a fejüket, hogy akkoriban mennyire lengén öltöztek a rajtrácslányok. Apropó, akkoriban még rajtrácslányok is voltak...

Formula-1 első magyar nagydíj, rajtrácslányok
Formula-1 első Magyar Nagydíj, rajtrácslányok | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, Gyulai István az MTV sportriportere és Ayrton Senna a Lotus-Renault csapat versenyzője
Formula-1 első Magyar Nagydíj, Gyulai István az MTV sportriportere és Ayrton Senna a Lotus-Renault csapat versenyzője | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, Alain Prost a McLaren-TAG csapat versenyzője
Formula-1 első Magyar Nagydíj, Alain Prost a McLaren-TAG csapat versenyzője | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, boxutca
Formula-1 első Magyar Nagydíj, boxutca | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, gumicentirozás
Formula-1 első Magyar Nagydíj, gumicentrírozás | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj. A felvétel Lotus-Renault csapat boxa előtt készült, Johnny Dumfries versenyautójának karosszériája
Formula-1 első Nagyar Nagydíj. A felvétel Lotus-Renault csapat boxa előtt készült, Johnny Dumfries versenyautójának karosszériája | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, Stefan Johansson a Ferrari csapat versenyzője
Formula-1 első Magyar Nagydíj, Stefan Johansson a Ferrari csapat versenyzője | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, középen Nigel Mansell a Williams-Honda csapat versenyzője
Formula-1 első Magyar Nagydíj, középen Nigel Mansell a Williams-Honda csapat versenyzője | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, Keke Rosberg a McLaren-TAG csapat versenyzője
Formula-1 első Magyar Nagydíj, Keke Rosberg a McLaren-TAG csapat versenyzője | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, boxutca, Alain Prost a McLaren-TAG csapat versenyzője
Formula-1 első Magyar Nagydíj, boxutca, Alain Prost a McLaren-TAG csapat versenyzője | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, Nelson Piquet a Williams-Honda csapat versenyzője
Formula-1 első Magyar Nagydíj, Nelson Piquet a Williams-Honda csapat versenyzője | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, Nigel Mansell a Williams-Honda csapat versenyzője
Formula-1 első Magyar Nagydíj, Nigel Mansell a Williams-Honda csapat versenyzője | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, célegyenes, rajtrács
Formula-1 első Magyar Nagydíj, célegyenes, rajtrács | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, Riccardo Patrese, a Brabham-BMW csapat versenyzője a rajt előtt
Formula-1 első Magyar Nagydíj, Riccardo Patrese, a Brabham-BMW csapat versenyzője a rajt előtt | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, a rajtrácson a Benetton-BMW csapat versenyautója és Gerhard Berger a rajt előtt
Formula-1 első Magyar Nagydíj, a rajtrácson a Benetton-BMW csapat versenyautója és Gerhard Berger a rajt előtt | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, pályakarbantartók
Formula-1 első Magyar Nagydíj, pályakarbantartók | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, biztonsági autó.
Formula-1 első Magyar Nagydíj, biztonsági autó | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, a Brabham-BMW csapat versenyautóját mentik a pálya széléről
Formula-1 első Magyar Nagydíj, a Brabham-BMW csapat versenyautóját mentik a pálya széléről | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, elöl Nelson Piquet a Williams-Honda csapat, mögötte Derek Warwick a Brabham-BMW csapat versenyautójában
Formula-1 első Magyar Nagydíj, elöl Nelson Piquet a Williams-Honda csapat, mögötte Derek Warwick a Brabham-BMW csapat versenyautójában | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás
Formula-1 első magyar nagydíj, parkoló
Formula-1 első Magyar Nagydíj, parkoló | Fotó: FORTEPAN / Urbán Tamás

A 76 körös futamot is a két brazil fejezte be az első két helyen, ám fordított sorrendben, mint ahogy rajtoltak: Nelson Piquet lett az első, Ayrton Senna futott be második helyen, míg a harmadik Nigel Mansell lett, aki ezzel megőrizte a pontversenyben a vezető helyét. A két McLaren egyike sem szerzett pontot, Keke Rosbergnek a felfüggesztésével akadt problémája, míg Alain Prost egy baleset következtében volt kénytelen feladni a futamot.

A szezon végén azonban mégis a Professzor, Alain Prost ünnepelhetett, aki két ponttal többet szerzett mint fő ellenlábasa, Mansell.

A fotókért köszönet a FORTEPAN csapatának és Urbán Tamás adományozónak.