2020. május 26. | 13:46

Biciklis rendőrök ellenőrzik a kerékpársávok szabályos használatát.

Szeptemberig biztosan megmaradnak a Budapest több főútján kialakított ideiglenes kerékpársávok, jelentette be Dorosz Dávid klímavédelmi és fejlesztési főpolgármester-helyettes.

Dorosz szerint az ideiglenes kerékpársávokkal kapcsolatos visszajelzések nagyon pozitívak, a politikus kijelentette, hogy az emberek megkedvelték a kerékpáros közlekedést. Ezt bizonyítja szerinte a főváros útjain láthatóan megnövekedett kerékpáros forgalom és a MOL Bubi forgalmának jelentős növekedése is.

Az Autóklub illetékese szerint viszont a főváros legfontosabb útjairól leválasztott ideiglenes kerékpársávok már most ellehetetlenítik az autós közlekedést, pedig még messze vagyunk a járvány előtt megszokott csúcsforgalomtól. Hiszen sokan még most is otthonról dolgoznak, de lassan ők is visszatérhetnek majd a munkahelyükre, és akkor újra autóba fognak ülni.

Ami tény, hogy a kerékpáros-forgalom leginkább hétvégeken szokott fellendülni, ilyenkor az ideiglenes kerékpársávok is kihasználtabbak. A hétköznapok során viszont csak elvétve hajtanak el bringások a lépésben haladó autók mellett.

Reggel nyolc és este nyolc között biciklis rendőrök ellenőrzik az ideiglenes kerékpársávok használatát. A BRFK járőrei az ígéretek szerint nemcsak a szabálytalan autósokat fogják figyelmeztetni, hanem azokat a kerékpárosokat is, akik a felfestett kerékpársáv ellenére továbbra is szabálytalanul, a járdán kerekeznek majd.

A Főpolgármesteri Hivatal a kijárási korlátozások alatt alakíttatott ki ideiglenes kerékpársávokat Budapest többsávos főútjain, egy-egy sávot elvéve az autósforgalomtól, egyebek között a Bartók Béla és az Üllői úton, illetve a Nagykörút Nyugati-tér – Üllői út közti szakaszán. Karácsony Gergelyék így kívánták megteremteni a kerékpáros munkába járás biztonságos feltételeit.

„A kerékpáros élet nem áll meg a fővárosban [a koronavírus-járvány miatt], sőt, éppen az egészségügyi veszélyhelyzet adott lökést a kétkerekű fejlesztéseknek. (…) Azzal, hogy a budapestiek jelentős része fegyelmezetten otthon maradt, az autósforgalom visszaesett a városban. Ez pedig lehetőséget teremtett arra, hogy megtervezzünk és meg is valósítsunk egy komoly kerékpárúthálózat-fejlesztést” – írta Karácsony az egyik Facebbok-posztjában.