2022. szeptember 13. | 17:52

Sajnos az elmúlt évek a világ minden részén a járványokról szóltak, és nagyon úgy tűnik, a következő időszakra is jellemző lesz a pandémia. A koronavírust követően a majomhimlő is egyre inkább jelen van életünkben. Már megjelentek az első hírek egy olyan esetről is, mely során a betegség emberről kutyára terjedt.

Nagyon fontos, hogy ebben a bizonytalan időszakban megfelelő információval rendelkezzünk, mert csak így kerülhetjük el a felesleges pánikot.

Szerencsére a téma megismerésében számos hiteles platform is segít. A Kutyabarát Magazin egészség rovatában több cikk is segíti az információszerzést.

Hogyan óvhatjuk meg kedvencünket a betegségtől?

A majomhimlő egy olyan vírus, mely cseppfertőzéssel terjed, tehát a legfontosabb, hogy betartsuk a különböző higiénés szabályokat az állatok tekintetében is. Az első előírás, hogy munkából, boltból, iskolából hazajövet azonnal mossunk kezet, csak utána szeretgessük meg kedvencünket. Kerüljük a nagy tömegeket, ha szükséges, viseljünk maszkot, mert az jelentős mértékben csökkenti a betegségek terjedésének esélyét. Ha sikerül megóvni egészségünket, akkor az pozitív hatással lesz kutyusunk állapotára is.

Másrészről ezekben az időszakokban ne engedjük négylábúnkat idegenek közelébe, ha lehet, korlátozzuk az ismeretlenekkel való érintkezést.

Mi történik, ha megbetegedtünk?

Ha a legnagyobb elővigyázatosság ellenére is megbetegedtünk - legyen szó majomhimlőről, covidról vagy más típusú fertőző betegségről -, minimalizáljuk az érintkezést a családtagokkal és a kis kedvencekkel egyaránt. Ha végképp nem tudjuk megoldani a teljes elszeparálódást, akkor viseljünk maszkot, gumikesztyűt, mossunk gyakran kezet, kerüljük a testi érintkezést. A majomhimlő jelenlegi tudásunk szerint 21 napig fertőz, így ebben az esetben legalább ennyi ideig vonuljunk önkéntes karanténba!

Hogyan ismerjük fel a majomhimlőt kutyák esetében?

Legyen szó bármilyen betegségről, természetesen az orvosi diagnózist nem múlja felül semmi. Mindezek ellenére érdemes tisztában lennünk ennek az új vírusnak a legjellemzőbb tüneteivel. Míg embereknél elsősorban bőrkiütések formájában mutatkozik meg a betegség, kutyáknál ritkábban látható ilyen tünet. Ha mégis megjelennek a kiütések, azok az arcon lesznek elsőként láthatók, és szép lassan továbbterjednek a testre. Azonban négylábúak esetében a láz és a nyirokcsomók megduzzadása az elsődleges jel. Ilyen esetben azonnal forduljunk orvoshoz, de ne pánikoljunk, hiszen ezek a tünetek más betegségre is utalhatnak.

A gyógyulás útján

Miután az állatorvos elvégezte a szükséges vizsgálatokat, és a PCR teszt megerősítette a betegség jelenlétét, 21 napos elkülönítés következik. Sajnos speciális kezelésről nincsen információ, hiszen ez idáig még nem regisztráltak majomhimlővel fertőzött kutyusokat. Ebben a három hétben a gazdi számára kötelező a védőmaszk és a kesztyű használata.