2024. június 21. | 04:07

A pénzügyek intézésében, kezelésében és az egészhez való hozzáállásban érdemes egyfajta szabályokat követni. Ezzel sokkal követhetőbb és tervezhetőbb lesz az életünk, valamint a kitűzött célokat is könnyebben érhetjük el. Lehet az egy új autó vásárlása vagy éppen egy nagy utazásra történő spórolás.

A szabály alkalmazása a hétköznapokban

Függetlenül attól, hogy egy teljesen átlagos autót akarunk venni, vagy egy luxusjárművet, a pénz előállításához alapos tervezésre van szükség. Az anyagiak központi szerepet játszanak mindenki életében. Ezért is fontos a tudatos hozzáállás. Megoldásból nincs hiány: a nyugdíjas évekre egy nyugdíjbiztosítás segítségével készülhetünk fel, a befektetésekhez állampapírt is használhatunk, de az egyes módszerek megtalálásában a Banknavigator is tud segíteni.

A hétköznapi költségek, alapvető szükségletek és a személyes kiadások fedezéséhez nem feltétlenül kell szakértő. Elegendő a megfelelő hozzáállás, a tudatos költekezés. Itt kerül képbe a címben is említett 50-30-20 szabály. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy a bevételeinket hogyan osztjuk fel. Az első az 50, amit az alapvető szükségletek fedezésére kell fordítani. Ez a bevételünk 50%-a, azaz a fele. Idetartozik a lakbér, az utazás, az áram, a víz és más számlák, de az élelmiszer is. Minden olyan költség, amely nélkül nem tudnánk a háztartást megfelelően működtetni és fenntartani az életünket.

30% megy szórakozásra, személyes kiadásokra. Éttermi vacsorák, ruhavásárlás, hobbi tevékenységek, szinte minden, ami élvezetet nyújt és/vagy a személyes fejlődésünket szolgálja. Végül pedig az a bizonyos 20%, amit félre kell rakni vagy befektetni. A hosszú távú célok, ingatlanvásárlás, nyugdíj, utazás és a váratlan kiadások fedezése mind idetartozik.

Természetesen ez az 50-30-20 arány nincs kőbe vésve, az egyéni körülmények nagymértékben befolyásolják az iránymutatást, de ez már elengedő támpontot nyújt az elinduláshoz, a tudatos pénzügyi élethez.

 

Kiegyensúlyozott mindennapok

Ha egy ilyen szabályt alkalmazunk, sokkal jobban tudjuk szervezni a pénzügyeinket. Pontosan tudni fogjuk, hogy mire mennyit költünk. Ha rendszeresen félre tudunk tenni, az biztonságot teremt, így a pénzügyi nehézségek, váratlan kiadások sem fognak akkora kihívást jelenteni. Tudatosan gondolkodhatunk a pénzügyeinkről, költéseinkről. Ha csak 30%-ot használunk szórakozásra, máris jobban odafigyelünk a döntéseinkre.

Mindenki számára jó választás lehet

Az 50-30-20 szabályt nagyon sokan használják, bevételi szinttől függetlenül. A létfontosságú költségeket egyszerűen biztosíthatjuk, és a megtakarítás miatt sem kell aggódni. Természetesen a bevételeinket önmagában ez a módszer nem fogja növelni, de hozzásegít minket ahhoz, hogy biztosabb pénzügyi talajon álljunk, nagyobb tartalékkal rendelkezzünk és pontosan tudni fogjuk, mi az, ami még belefér és mi az, ami nem.