2024. november 30. | 15:26

Az autóvezetés folyamatos éberséget és figyelmet kíván meg, hiszen elég egy apró figyelmetlenség és máris komoly balesetek, tragédiák következhetnek be. Mik a legfontosabb tényezők, amik befolyásolják azt, hogy mennyire biztonságosan vezetünk? Ezt vizsgáljuk az alábbiakban.

1. Alváshiány

Talán nem meglepő, hogy listánk élén az alváshiány szerepel, hiszen a figyelmetlenségből bekövetkező autóbalesetek legnagyobb részének hátterében ez áll. Természetesen nem mindig egyszerű napi 7-8 órát aludni: dolgozunk, háztartást vezetünk, a gyerekeket igazgatjuk és családunkra, barátainkra is szeretnénk időt szakítani. Ilyenkor gyakran döntünk úgy, hogy néhány órával tovább fennmaradunk, hiszen így minden tennivalónkkal végezhetünk, hosszú távon azonban ez nem jó megoldás. Ha kialvatlanok vagyunk, nehezebben megy a munka is, így sokkal több időt töltünk majd egy feladat elvégzésével, mint kipihenten tennénk, ezzel pedig könnyen egy ördögi kör közepén találhatjuk magunkat.

Mit tehetünk?

Ha kialvatlanul ülünk a volán mögé, saját magunk és mások testi épségét is veszélyeztetjük, egy hosszú éjszaka után gondoljuk meg tehát, hogy alkalmasak vagyunk-e a vezetésre. Ha mindenképpen autóba kell ülni, az is segíthet, ha néhány percre ledőlünk, megiszunk egy kávét vagy bekapunk egy l-karnitin kapszulát. A levocarnitin egy természetesen előforduló aminosavszerkezet, mely kritikus szerepet játszik az energiatermelésben; ha odafigyelünk a helyes étkezési szokásokra, elegendő l-karnitin vihető be a szervezetünkbe, aktív sportolás esetén azonban elképzelhető, hogy annak pótlásáról is gondoskodnunk kell.

 

2. A kávé és az energiaitalok túlzásba vitt fogyasztása

A koffein ideiglenesen növeli az éberségünket, éppen ezért fogyasztjuk rendszeresen. Ami azonban kis mértékben segít, az rendkívül káros lehet, ha túlzásba visszük, ilyenkor ugyanis, miután a szervezetünkből kiürült a koffein, nagyon gyors és intenzív fáradtság törhet ránk, ami vezetés közben rendkívül veszélyes lehet.

3. Mobiltelefon-használat

Azt mindenki tudja, hogy az e-maileket nem vezetés közben kell megírni, jó ha tisztában vagyunk azonban azzal is, hogy olykor elég egy gyors pillantás, amikor éppen nem az útra figyelünk, és máris megtörténhet a baj. Ha tehát a volán mögött ülünk, soha ne vegyük kézbe a telefonunkat: ha beszélgetni szeretnénk valakivel, ezt tegyük meg úgy, hogy kihangosítjuk eszközünket, a fejhallgatót viszont felejtsük el, hiszen így a környezeti zajokat szűrjük ki, amik vezetés közben nagyon fontosak lehetnek.

4. Stressz és feszültség

A munkahelyi stressz, a magánéleti problémák kezelése nem egyszerű: ha ezek elhatalmasodnak rajtunk, érthető módon romlik a koncentrációnk, hiszen folyton csak a megoldandó problémák járnak a fejünkben. Ezen az állapoton nem segít az, ha figyelmetlenségből egy koccanásos balesetet okozunk, így még autónk javíttatásával is foglalkoznunk kell, ezért mielőtt a volán mögé ülnénk, vegyünk néhány mély lélegzetet és tudatosan irányítsuk figyelmünket az előttünk álló feladatra.

5. Étkezési szokások

Biztosan megtapasztaltuk már azt, hogy a nehéz, zsíros ételek fogyasztása után fáradtabbak vagyunk és a szemünket is nehezen tudjuk nyitva tartani. Ennek az az oka, hogy az ilyen fogások megemésztése hosszabb időt vesz igénybe, ehhez pedig energiára van szükség, amit így nem tudunk arra fordítani, hogy éberségünket fenntartsuk. Figyeljünk arra, hogy a nehezebb ételek fogyasztása után várjunk néhány órát, mielőtt autóba ülnénk.

6. Az autó hőmérséklete

Az sem mindegy, hogyan állítjuk be az autó fűtését: ha túl meleg van, könnyen elálmosodhatunk, így nem leszünk képesek a figyelmünket a vezetésre koncentrálni. A túlságosan hideg környezetben is lassulhat a reakcióidőnk, ezért nyáron a légkondi használatát se vigyük túlzásba.

Vigyázzunk magunkra!

Az autó veszélyes üzem, ezzel valószínűleg mindannyian tisztában vagyunk. Aki nagyobb vezetési gyakorlattal rendelkezik, és sokáig balesetmentesen közlekedett, könnyen abba a hitbe ringathatja magát, hogy vele semmi baj nem történhet. Ez sajnos nem igaz, hiszen mindannyian emberből vagyunk: olykor elfáradunk, máskor a mindennapi gondok miatt nem tudunk rendesen koncentrálni, vezetés közben tehát legyünk nagyon körültekintőek, hiszen az utakon nemcsak saját magunkért, hanem mindenki másért is felelősek vagyunk.