2021. szeptember 12. | 23:50

A Halo nélkül belegondolni is rossz, mi történhetett volna Hamiltonnal…

Az időmérő edzés és a sprint

Speciális hétvégét rendeztek Olaszországban a hétvégén. Az időmérő edzést Valtteri Bottas nyerte Lewis Hamilton, Max Verstappen és Segio Perez előtt. A Mercedes azonban úgy döntött, Bottas autójában motort cserélnek, amiért a futamon garantált volt, hogy a mezőny végéről rajtolhat csak.

A verseny előtt azonban rendeztek még egy sprintet. Az időmérő edzés végeredményének sorrendjében rajtolhattak el a 18 körös minifutamon a pilóták. A sprint hivatott dönteni arról, hogy fest majd a vasárnapi rajtrács.

A sprint rajtjánál Hamilton csúnyán beragadt, így hiába akarta a Mercedes megcserélni a két pilótáját, végül erre nem került sor. Bottas mögött Verstappen, Ricciardo és Norris futott be, Hamilton csak az ötödik lett. Az első három helyezett rendre 3, 2 illetve egy pontot kapott.

A futam

Ricciardo hatalmas meglepetésre lerajtolta korábbi csapattársát, Verstappent. Hamilton megelőzte Norrist, ám amikor a brit Verstappent is megtámadta volna, a holland letessékelte a pályáról Hamiltont, aki így visszaesett Norris mögé.

Sokáig Ricciardo vezetett, mögötte Verstappen, Norris és Hamilton körözött. A boxkiállásokat az élen álló Ricciardo kezdte meg, egész jól sikerült a kerékcseréje. Nem úgy Verstappené, aki a következő körben 11 másodpercig vesztegelt a boxban álló helyzetben, mire végre gázt adhatott.

Jött Norris és Hamilton is a boxba, Verstappen pedig a kalamajkának köszönhetően Hamilton mögé ért vissza a pályára a 26. kör kezdetén. Verstappen bebújt Hamilton mellé, ám a brit nem hagyott neki helyet, és a két bajnokesélyes összeütközött. Verstappen Red Bullja valósággal megmászta Hamilton autóját. A holland jobb hátsó kereke előbb a brit hátsó vezetőszárnyára pattant, onnan pedig előre felé tartó mozgásban volt a Red Bull. Attól, hogy Hamilton sisakjára essen, a bevezetésekor sok kritikát kapó halo, azaz glória mentette meg. Alighanem ennek a biztonsági alkatrésznek köszönheti Hamilton, hogy ép bőrrel megúszta az esetet, és nem történt szörnyűség.

A biztonsági autó behívását követően Ricciardo körözött tehát az élen, mögötte Leclerc és Norris vágott neki a verseny hajrájának. Norris hamar legyűrte Leclercet, aki a Ferrari gyenge veresnytampója miatt folyamatosan csúszott hátra. Hamarosan kialakult a Ricciardo, Norris, Perez, Bottas, Leclerc, Sainz sorrend, ez a hatos körözött a leintésig a legjobb hatban. Mögöttük Stroll, Alonso, Russell és Ocon haladt még pontszerző helyeken.

Perezt pályaelhagyásért 5 másodpercre büntették, így biztos volt, hogy bukja a dobogót. Bottas egyszer megpróbálta meglőzni a mexikóit, már-már úgy tűnt, sikerül is a manőver, de Perez visszaverte a támadást.

Norris eközben finoman arról győzködte csapatát, hogy helyet kéne cserélniük Ricciardóval, már csak azért, mert hogy ő gyorsabb, és Perez nagyon támadja. Azok után, amin Ricciardo keresztül ment az idény során, a csapat úgy döntött, nem lépi meg a cserét, és Norrisra bízta, miként veri vissza Perez támadását.

Ricciardo végül megnyerte a futamot Norris és Perez előtt. A McLaren utolsó győzelmét a 2012-es Brazil Nagydíjon aratta, 168 versennyel ezelőtt. Az utolsó kettős McLaren győzelemre a 2010-es Kanadai Nagydíjon került sor, 218 futammal korábban.

Perez időbüntetése miatt Bottas állhatott fel a dobogó harmadik fokára, a mexikóit visszasorolták Leclerc mögé az ötödik helyre. A leggyorsabb körért járó extra pontot is Ricciardo zsebelhette be.

A futam utáni vizsgálatok eredményeként Max Verstappent három rajthelyes büntetéssel sújtották a Hamiltonnal történt ütközése miatt.