2020. október 24. | 15:00

A két legenda legnagyobb győzelmei a pályafutásuk során.

Lewis Hamiltonnak az Eifel Nagydíjon végül sikerült elérnie Schumacher hihetetlen 91-es rekordját, ami a futamgyőzelmeket illeti. Nyilvánvaló ez még sokkal több is lesz a jövőben, de még mielőtt tovább íródnak a történelemkönyvek és a rekordok, nézzünk egy kicsit vissza a két ikonikus pilóta karrierjébe és hasonlítsuk össze a legkiemelkedőbb győzelmeiket.

Az első győzelmük

Schumacher – 1992-es Belga Nagydíj

Kereken 12 hónappal az F1-es debütálás után az első teljes szezonjában összejött az első győzelem Michael Schumacher számára. Néhány verseny után elég zavaros körülmények között került át a Benettonhoz a ’92-es szezonra. A szezonban egyből volt nyolc dobogója és ez az egy győzelme, amit esős időjárási körülmények között szerzett meg. Ezzel pedig 17 év után ő tudott először német színekben nyerni.

Hamilton 2007-es Kanadai Nagydíj

A brit világbajnoknak csupán hat versenyre volt szűksége ahhoz, hogy megszerezze élete első F1-es győzelmét. De eleve úgy kezdte a pályafutását, hogy először csak a tizedik futamon szorult le a dobogóról, hiszen már az első futamon a harmadik helyen végzett. Az akkor címvédő Fernando Alonso volt a csapattársa, akinek a Kanadai Nagydíjon majdnem fél másodpercet tudott adni. Mindezt úgy tette, hogy még sohasem vezetett ezen a pályán.

Monacó királyai

Schumacher – 1997-es Monacói Nagydíj

Első Ferraris évében 1996-ban még kiesett a hercegségben, a másodikban viszont a jó stratégiai érzékének és az esős körülményekben nyújtott zsenialitásának köszönhetően akkora előnyben autózott az egész mezőnyhöz képest, hogy még hibázni is volt ideje. A versenyt pedig simán húzta be azok után, hogy a versenytársak fele kiesett, köztük Villeneuve és Frentzen. A második helyen az a Rubens Barrichello végzett, aki 2000-ben Schumacher csapattársa lett.

Hamilton - 2019-es Monacói Nagydíj

Schumacher ’97-es győzelme a brutális fölényről szólt, míg Hamilton 22 évvel későbbi elsősége a védekezésről és a kiváló taktikáról. A hétvége előtt Niki Lauda halála rázta meg a Mercedes istállót, akinek eltávozása nagy hatással volt Lewis Hamiltonra is. Elmondása alapján rettentően szét volt esve azon a nagydíjon, ő maga viszont nagyon szeretett volna tisztelegni a legendás osztrák háromszoros világbajnok előtt. A brit pilótának 78 körből 62-t kellett úgy megtennie egyetlen gumiszettel, hogy az se volt biztos, hogy bírni fogják-e a végéig, az üldöző pedig nem más volt, mint Max Verstappen.

A vége előtt két körrel Verstappen az alagút után bepróbálkozott, de ezt is visszaverve behúzta a harmadik Monacói győzelmét, amelyet természetesen Laudának ajánlott.

Hatalmas varázslások esőben

Schumacher - 1996-os Spanyol Nagydíj

A német bajnoknak nem sok esélye volt az Adrian Newey által tervezett Williamsek ellen, azonban ezen a futamon az eső kiegyenlítette az erőviszonyokat és ahogy azt mindannyian tudjuk ilyenkor sokkal jobban számít a versenyző zsenialitása. Schumacher pedig a harmadik helyről rajtolva olyan szinten alázta a mezőnyt, hogy végül 45 másodperces előnnyel zárt az élen.

Hamilton - 2008-as Brit Nagydíj

Hamiltonnak volt két nehezebb versenye, a Kanadai Nagydíjon kiesett, a Francia Nagydíjon pedig csak a tizedik helyen ért célba. Ezek után úgy tűnt Silverstone-ban sem fog sikereket elérni, főleg azután, hogy az időmérőn körülbelül nyolc tizedes hátránya volt Kovalainenhez képest, aki akkor volt az aktuális csapattársa. A versenyen viszont mindenkit megtréfált az eső, ami kedvezett Hamiltonnak. Esőmenő létére meg is csinálta a bravúros győzelmet, kört adva a negyedik Räikkonennek is. Ezután a futam után a tabella állása nagyon jól mutatta a szezon szorosságát, hiszen Hamilton, Kimi és Massa is 48 ponton állt holtversenyben az első helyen.

Legvitatottabb győzelmük

Schumacher – 2002-es Osztrák Nagydíj

Rengetegen kritizálták a Ferrarit ezért a húzásért, hiszen habár tagadták, hogy bármikor is előnyben részesítették volna Michael Schumachert. Itt ugyanis Rubens Barrichello vezette a versenyt, azonban rászóltak a fülére, hogy engedje el Schumit. Ő nyilván nem akarta, de a nyomásnak eleget téve az utolsó kör, utolsó méterein mégis elengedte. A különbség végül 0,182 másodperc lett a két Ferrari pilóta között. A hétszeres bajnoknak nem volt képe felállni a dobogó legfelső fokára, így Barrichello állt oda.

Hamilton – 2018-as Orosz Nagydíj

2010-ben feloldották a csapatutasítással kapcsolatos tilalmat, de itt megint csak túl nyilvánvaló volt, hogy Bottas olyan szinten került a vízhordó szerepébe, hogy megalázó volt látni azt, ahogy majdnem nullára lefékezett a harmadik szektor elején. Sebastian Vettel ráadásul, nem is tudott akkora veszélyt jelenteni Hamilton újabb VB címére. Ahogy azt is meg kell jegyezni, hogy Bottas bőségesen tett ahhoz, hogy utána ebben a szerepben maradt.

Legnagyobb csaták a csapattársakkal

Schumacher - 2004-es Amerikai Nagydíj

A nagydíj, ami minden magyar Forma-1 drukker számára egy ünnep volt, hiszen Baumgartner Zsolt megszerezte az első és máig az utolsó magyar F1-es világbajnoki pontot. A két Ferrari pilóta előnye hatalmas volt, igazából csak egymással voltak versenyben. Rubens Barrichello ebben a szezonban még nem szerzett egyetlen győzelmet sem, most viszont a második kiállása után gumi előnyből tudta támadni a német pilótát, aki keményen védekezett. A brazil viszont láthatóan meg tudta volna csinálni, ám végül az öldöklő csatát Schumacher nyerte.

Rossz nyelvek szerint ekkor is rászólhattak Barrichello fülére, hogy vegyen vissza.

Hamilton – 2014-es Bahreini Nagydíj

Az első szezon, amikor a Mercedes dominancia tartott, Nico Rosberg és Lewis Hamilton pedig hatalmas csatákat vívott, ez pedig a nagy barátságból ellenfelekké tette őket. Hatalmas csaták voltak, oda-vissza előzések és kerék a kerék elleni megmozdulások. A csatát végül Hamilton nyerte.

Győzelem a rajtrács végéről

Schumacher – 1995-ös Belga Nagydíj

A német legenda egyik kedvenc pályája, ahol a 16. helyet szerezte meg az időmérő edzésen. A Benetton volánja mögött gyakorlatilag végig szántotta a mezőnyt és végük csak nem húsz másodperces előnnyel ért célba az első helyen.

Hamilton – 2018-as Német Nagydíj

A hétvége folyamán erősebb Ferrari vitte volna a prímet, ráadásul Hamilton az időmérő folyamán hidraulika problémákkal küszködött, így csak a 14. helyről indult a versenyen. Száraz körülmények között indult neki a mezőny, azután viszont borult minden előzetes számítás. Elkezdett esni az eső, aminek következtében Sebastian Vettel egy hatalmas hibát vétve esett ki az első helyről. Hamilton pedig egy kisebb szabályt szegve a Safety Car fázis elején, végül kint maradva a pályán, nagyon szerencsésen húzta be a versenyt.

Nem kis port kavart, hogy nem bűntette meg az FIA azt a manőverét Hamiltonnak, amikor a boxbejáratról, a füvön át hajtott vissza a pályára.

A 91. győzelem

Schumacher - 2006-os Kínai Nagydíj

Az időmérőn hatodik lett, a versenyen viszont nagyon jól teljesített a német hétszeres világbajnok, ehhez kellett az is, hogy a címvédő Fernando Alonso futamát eltaktikázta a Renault. Schumacher amúgy is nagyon nagy mágusa a japán pályának.

Hamilton - 2020-as Eifel Nagydíj

A hatszoros bajnok nem teljesített olyan kiemelkedően a hétvége során, azonban Valtteri Bottas ismét egy hatalmas hibát vétett az első kanyarban, így Hamilton a második kanyar kombinációban körbeautózta, hogy aztán végig kontrollálja a futamot és behúzza ezt a versenyt is. Ezt követően adta át Mick Schumacher édesapja legendás sisakját, amelyet ráadásul a család svájci magángyűjteményéből hoztak el Hamilton tiszteletére.