2020. január 27. | 09:51

Egy nagyobb kátyú akár személyi sérülést is okozhat.

A biztosítótársaságok tapasztalata szerint a kátyúkárok jelentős részéről (60-70 százalékáról) januárban, februárban és márciusban, vagyis az adott év első negyedében szoktak beszámolni az autósok. Az elmúlt időszakban a nagyon nagy hideg elmaradása ellenére is keletkeztek új kátyúk a magyar utakon, figyelmeztetett Lambert Gábor, a MABISZ kommunikációs főnöke.

„A gépkocsiban jellemzően 20 ezer forintos károkat okoznak a kátyúbalesetek, a leggyakoribb ilyen a defekt, illetve a felnisérülések, de elég gyakran előfordul futómű-károsodás is, sőt az országutakon, sztrádákon baleseteket, személyi sérüléseket is okozhat a kátyú” – mondta Lambert Gábor az InfoRádióban.

Ha egy kátyúba hajtva kárt szenved az autód, akkor két dolgot tehetsz. Ha van biztosításod, akkor fel kell venned a kapcsolatot a biztosítóddal, de fontos, hogy alaposan dokumentáld az okozott kárt. Ha nincs biztosításod, akkor az illetékes önkormányzattal, illetve a Budapest Közúttal vagy a Magyar Közúttal kell felvenned a kapcsolatot, attól függően, hogy lakott területen belül vagy kívül késztetett téged hangos káromkodásra az a fránya úthiba.

Lambert hangsúlyozta, hogy minden esetben a lehető legaprólékosabban dokumentálni kell a kárt, fotókat mindenképp csinálni kell, de a helyszínen készült hatósági jegyzőkönyvre, tanúnyilatkozatra is szükség van. Ha úgy van, akkor a kár összegét igazoló javítási számlát is csatolni kell a bejelentéshez.

„Ha rendelkezünk biztosítással, akkor alapvetően a biztosító fizet a végén, ő játssza le a meccset a közútkezelővel. Ha nincs biztosítás, akkor a közútkezelő fizet” – ecsetelte Lambert.

Azért lehetőleg mindig törekedj a sebességhatár betartására, akkor pedig még inkább legyél körültekintő, ha az út mellett megpillantod azt a táblát, ami a várható úthibákra hívja fel az autósok figyelmét.

További érdekes autós hírekért nézd meg az Alapjárat hírműsorát!