2022. június 15. | 13:27

Elemzők szerint a rekordmagas olajár 2023-ban is kitart majd.  

Olajpiaci elemzők és kereskedők attól tartanak, hogy a Brent olaj hordónkénti ára a június közepi 120 dollárról hamarosan 150 dollár fölé emelkedhet. Ráadásul ez a folyamat itt még nem fog megállni, és a fekete arany ára az év végére 175-180 dolláros szintet is elérheti – olvasható a Bloomberg cikkében.

Szakértők szerint minden jel arra mutat, hogy ez a drágulás nem fog véget érni 2022-ben és szinte biztos, hogy a jövő évre is átterjed majd.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerdán teszi közzé a 2023-as előrejelzését. Ezt követően a befektetők jellemzően a jövő évre kezdenek összpontosítani. Már most is a decemberi határidős Brent-szerződésbe áramlik a tőke, ami 100 dollár közelébe tolja fel a hordónkénti árat. Ez is arra utal, hogy a befektetők hosszú távon is magas olajárral számolnak.

tankolás
Kép: Depositphotos

A nyersanyag-kereskedőházak, az olajtársaságok, valamint az OPEC-országok becslései szerint 2023-ban a világ kőolajkeresletre napi szinten 1-2,5 millió hordóval emelkedik majd. 2022-re vonatkozóan az IEA napi 1,8 millió hordós bővülést jósolt, ami azt jelenti, hogy a napi összkereslet körülbelül 100 millióra hordóra emelkedhet. Általában a napi 1 millió hordós keresletnövekedés már meglehetősen jelentősnek tekinthető.

Csökkenő kínálat

A kereskedők arra számítanak, hogy Oroszország tartani fogja a napi 10 millió hordós kitermelést, ha minden jól alakul. Ez 10 százalékos csökkenést jelent az Ukrajna invázióját megelőző szinthez képest. Több szakértő is úgy véli, ez akár további 1-1,5 hordóval is tovább csökkenhet.

Az OPEC+ kartell a 2022-es évet nagy kitermelésikapacitás-tartalékokkal kezdte. Mohammad Barkindo, az OPEC főtitkára elmondta, mostanra Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek kivételével a tagországok kapacitása elérte határait.

olajfúró kutak
Kép: Depositphotos

Ennek köszönhetően a 2023-as lehet az egymást követő harmadik olyan év, amikor csökkenteni kell a világ felhalmozott olajkészleteit. A nyugati kormányok a kínálat növelése érdekében már felszabadították a stratégiai készleteik jelentős részét. Amennyiben nem történik változás, ezek a készletek november végére kimerülhetnek.

Mi a helyzet a finomítókkal?

További problémát jelent az olajfinomítók helyzete. A Bloomberg szerint a világ finomítóinak már nincs tartalékkapacitása, hogy a kőolajból még több üzemanyagot tudjon előállítani. Ennek eredményeként a finomítók minden eddiginél nagyobb profitot realizálnak, a fogyasztók pedig többet fizetnek a benzinkutakon, mint azt az akutális olajárak indokolnák.

A „crack spread” azt a különbséget mutatja, ami a nyersolaj és a finomított üzemanyagok ára között tapasztalható. 1985 és 2021 között ez az összeg hordónként átlagosan 10,5 dollár volt. Június második hetében ez a szám rekordot jelentő, 61 dollárra emelkedett. Mivel a következő 18 hónapban nagyon kevés új finomítói kapacitást fognak üzembe helyezni, így várhatóan az üzemanyagok ára az év hátralévő részében és jövőre is rekordmagas szinten maradhat.

olajfinomító
Kép: Pixabay

A 2023-as kilátásokkal kapcsolatban van néhány kulcsfontosságú kérdés. Az egyik legfontosabb, hogy meddig maradnak érvényben az orosz olajimportra vonatkozó szankciók. Emellett a Kínai járványpolitika, valamint az Iránnal és Venezuelával szembeni korlátozások helyzete is jelentősen befolyásolhatja az olaj árát. Ezek a tényezők napi 1-1,5 millió hordóval képesek befolyásolni a keresletet és a kínálatot is, ami számottevő változást hozhatna az olaj világpiaci árát illetően.

Meddig tarthat még?

A Bloomberg rámutat, hogy a legutóbbi jelentősebb olajár-emelkedés rövid volt. 2008 májusában a drágulás felgyorsult, és az árak 120 dollár fölé nőttek. Júliusra az olaj ára elérte a 147,5 dolláros csúcsot, de szeptember elejére ismét 100 dollár alá esett vissza. Majd a gazdasági válság hatására 2008 decemberében a Brent árfolyama már a 40 dollár alatt volt.

töltőpisztolyt a fejéhez szorító férfi
Kép: Depositphotos

Eddig a 2021-22-es olajár-emelkedés a 2007-2008-as időszak szinte tökéletes másolata. Jobb analógiának tűnik a 2011 és 2014 közötti időszak, amikor az olajárak bár nem érték el a 2008-as rekordmagasságot, de így is több mint 40 hónapig szinte megszakítás nélkül 100 dollár felett maradtak.

A Brent hordónkénti átlagára 2022-ben eddig 103 dollár volt, ami meghaladja a 2008-as 98,5 dolláros hordónkénti átlagárat. A következő hónapokban pedig további drágulásra lehet számítani. Sokkal fontosabb kérdés azonban, hogy meddig tart majd ez az állapot.

Nyitókép: Depositphotos