2023. szeptember 25. | 09:21

A rendőrség videója alatt komoly vita alakult ki, még a volt közlekedési államtitkár, Vitézy Dávid is beszállt.

A rendőrség időről időre közzétesz oktatóvideókat különböző közlekedésbiztonsági kampányok kapcsán, amelyekben a mindennapi életben is előforduló helyzetekre hívják fel a figyelmet. A legutóbbi anyag azonban nagy port kavart, pedig ezt is jó szándékkal készítették, csak a megfogalmazás volt furcsa.

A videót egy limlimokkal teli tárolóban vették fel, a főszereplő pedig a „Figyelj csak!" felkiáltással szólítja meg a nézőket. A gyalogátkelőhelyek témaköréről van szó, amelyek kapcsán három fontos szabály hangzik el:

  • ha érkezik egy jármű, és el tudod olvasni a rendszámát, akkor közel van,
  • ha látod, hogy férfi vagy nő vezet, akkor nagyon közel van,
  • egész addig nem lépsz le elé, míg bele nem néztél a vezetőnek a szemébe.

Majd ezek után azzal zárja szavait, hogy ha átengedett az autós, akkor „nyomjál neki egy lájkot", mert így legközelebb is át fog engedni. A hozzászólók egy részének a stíluson túl pont ez utóbbi kijelentéssel van problémája, de olyan szabály sincs a KRESZ-ben, hogy az autóvezető szemébe kell nézni, mielőtt áthaladunk a zebrán. Sem pedig olyan, hogy meg kell köszönni, ha átengedett.

Az viszont egyértelműen le van írva, hogy akkor lehet az úttestre lépni, ha meggyőződtünk annak veszélytelenségéről. Ezidő alatt akár szemkontaktust is létesíthetünk a biztonság kedvéért, de kötelező szabályként semmiképp nem hozható fel ez utóbbi.

A kommentelők közt feltűnt az egykori közlekedési államtitkár, Vitézy Dávid is, aki kifejtette véleményét:

„A rendőrség dolga a jogszabályok betartatása. Azokban pedig nem szerepel olyasmi, hogy a gyalogosnak a kijelölt gyalogátkelőhelyen az érkező gépjármű rendszámáról, a vezető neméről vagy haja színéről meg kéne győződnie, végképp nem olyasmi, hogy meg kéne “lájkkal” köszönnie, hátha akkor az autós máskor is betartja a szabályokat.

A rendőrség menjen ki a zebrákhoz és tartassa be a KRESZ-t, ne a szabálytalankodáshoz igazodó magatartásra nevelje az embereket Facebook-videókban - ez ugyanis teljes szereptévesztés és mivel a szabálytalankodást tekinti alapnormának, ezáltal rendkívül káros is."

Erre a Magyar Rendőrség az alábbi kommenttel reagált:

„Természetesen kollégáink a szabályok betartatásán is dolgoznak, de ha csak egy életet sikerül megmenteni egy ilyen videóval, már megérte. Hálásak vagyunk minden megosztásért, így baleset-megelőzési üzenetünk minél több emberhez jut el!"

Kürti Gábor, a Magyar Kerékpárosklub elnöke is hozzászólt:

„Ezért felelős a magyar balesetek nagy részéért a rendőrség is. Ezért a videóért egy kevesebb közlekedési halottat termelő országban repülne a kommunikációs vezető, a baleseti számok miatt pedig a főkapitány is.”

Magyar Rendőrség Facebook

Depositphotos