2020. január 29. | 11:04

A szegmens első plug-in hibrid és lágy hibrid modelljei májustól lesznek elérhetőek a magyarországi Ford kínálatában.

A Ford néhány hónapja Svédországban fedte fel a személy- és áruszállító szegmensben elsőnek tekinthető plug-in hibrid és lágy hibrid modelljeit. Most egy hazai sajtórendezvény keretein belül mi is beleülhettünk az emissziót minimálisra csökkentő Transit Custom és Tourneo Custom modellekbe.

A Szentendre-Vác útvonalat először egy Ford Transit Custom Plug-in Hybrid modellel tettük meg, ami első ránézésre nem különbözik a kizárólag belső égésű motorral szerelt változattól, az éles szeműeknek azonban az autó első lökhárítójába szerelt töltőnyílás feltűnhet. Itt lehet tölteni ugyanis a raktérpadló alá helyezett 13,6 kWh-s akkucsomagot, ami nem foglal helyet a továbbra is 6 köbméteres raktérből, sőt mindennemű módosítás ellenére az autó terhelhetősége 1130 kg maradt. Otthoni, 240 voltos elektromos hálózatról 4,3 óra alatt, 2 AC töltővel akár 2,7 óra alatt fel lehet tölteni a lítium-ion akkupakkot.

A hajtáslánc másik eleme egy 1,0 literes EcoBoost, háromhengeres benzinmotor, ami csak és kizárólag az akkumulátor töltéséről gondoskodik, tehát semmilyen fizikai kapcsolata nincs az első kerekekkel, a hajtást egy 92,9 kW teljesítményű elektromotor végzi minden esetben. A kabinban helyet foglalva egy igazán modern, haszongépjárműves szemmel nézve ízléses beltér fogadott, a középkonzolon a Synch 3 multimédia fürgén tette a dolgát és megannyi vezetéstámogató és kényelmi extra volt megtalálható az autóban. A váltókaron feltűnt a Drive jelzés alatt egy L, vagyis egy Low jelzés, amit kiválasztva a gázpedál felengedésekor erőteljesebben érvényesül a lassító hatás, így nagyobb mennyiségű mozgási energiát tud visszatermelni a rendszer, ezáltal a fék használata nélkül is meg lehet állni az autóval, kérdés, hogy rendesen megpakolva elegendő az elektromotor a lassuláshoz? A legfontosabb gomb a PHEV Transitosok vagy Tourneósok számára, az az üzemmódválasztó:

  • EV Auto módban az autó az optimális kombinációra törekszik, az aktuális forgalmi helyzet alapján dönti el, hogy aktiválja-e a hatótáv-hosszabító benzinmotort.
  • EV Now üzemmódban csak az akksiban tárolt energiát használja fel, szükség esetén beindítja a benzinmotort.
  • EV Later üzemmódban a rendszer arra törekszik, hogy későbbre tárolja az elektromos energiát, ilyenkor a benzinmotor regeneratív töltőként folyamatosan üzemel.
  • EV Charge módban szintén a hatótáv-hosszabbító benzinmotor használata az elsődleges.

Eleinte tehát ki tudtuk használni az 50 kilométeres elektromos hatótávot, aztán működésbe lépett a benzinmotor. Ha a benzintartály és az akkumulátorok teljes feltöltöttsége mellett indulsz el, akkor akár 500 kilométer is megtehető egy huzamban, nyilván utad nagy részén a benzinmotor töltésére kell hagyatkozz, melynek hangja nem kellemetlenebb a 2,0 literes dízelhez képest, sőt, elektromos üzemben olyan hangok tűnnek fel, amik egy öngyulladós egységgel szerelt változatnál meg sem ütik a füledet. A hajtáslánc további előnye, hogy a gyári adatok szerint akár 3,1 literes fogyasztás is hozható vele 100 kilométeren, mindezt NEDC ciklusban mérve (félig és teljesen megpakolva is tesztelve). Ami viszont az Európai Unió számára a legfontosabb, hogy a plug-in hibrid hajtáslánccal szerelt gépkocsik papíron jócskán teljesítik a 90 g/km-es határt, ugyanis 70 g/km CO2-kibocsátást képesek produkálni. Na de mi a helyzet a lágy hibrid hajtáslánccal szerelt termékekkel?

A jóízűen elfogyasztott ebéd után egy duplakabinos Transitban foglaltunk helyet, amiben a sokak számára ismerős 2,0 literes EcoBlue dízelmotor dolgozott egy 48 voltos rendszerrel kiegészülve. A jövőben ez lesz a minimum, tehát minden haszon- és személyszállító ezt a lágy hibrid hajtásláncot kapja, ami 185 lóerőt és 415 nm-es nyomatékot kínál és akár 6%-os fogyasztáscsökkentés érhető el vele. Egyelőre manuális váltóval lehet kapni a mild-hibrid megoldást, amelyben a szokásos generátort egy ékszíjhajtású indítómotor váltja fel, aminek segítségével a jármű lassításakor jelentkező mozgási energia elektromos árammá alakítható, ezt az akkumulátor-csomag tárolja. A generátor ugyanakkor elektromotorként is működik, a normál haladás vagy a gyorsítás során plusz forgatónyomatékkal támogatva a belsőégésű motor működését, illetve működtetve a jármű elektromos berendezéseit. A Start-Stop funkciót lényegében üzemmelegen ez a generátor veszi át, te magad állíthatod be, hogy mekkora legyen az a gurulási sebesség, amikor a start-stop bekapcsol.

A Ford ezen hajtáslánccal szerelt gépjárműveinek egyelőre városban, agglomerációban van értelme, sőt jó pár évet várni kell az elektromos töltő infrastruktúra megfelelő kiépítettségére is. A hibrid Tourneo és Transit modellek májusban érkezhetnek a Ford márkakereskedésekbe, a PHEV kivitel árát még nem tudni, a MHEV változat ára 200 000 forinttal lesz kedvezőbb a normál dízelmotorral szerelt modellekhez képest.