Az akkuipari gyárban egyre több a vietnámi munkás, míg a rendesen dolgozó magyarok egy részét kirúgták.
Nagyjából 60 magyar munkást küldtek el egy nógrádi üzemből december óta, ahol egyre több vietnámi vendégmunkás jelent meg az utóbbi időben. A Bumchun Precision Hungary üzemében akkumulátoripari alkatrészeket gyártanak, az üzem pedig milliárdos támogatásokat kapott a magyar kormánytól többek közt azért, hogy munkahelyeket teremtsen - írja a 24.hu
Egyébként ténylegesen 2020 óta működik a dél-koreai vállalat üzeme Magyarországon egy olyan régióban, ahol kiugróan magas a munkanélküliség. Az elküldött magyarok többnyire gyártósori betanított munkások voltak, ráadásul egy részük tanította be a vendégmunkásokat – akkor még nem tudták, hogy az ő helyükre érkeznek.
Az elbocsátott dolgozók egyébként nem a gyár saját alkalmazottai voltak, különböző munkaerő-kölcsönző cégek közvetítésével vállaltak munkát az akkumulátoripari üzemben. Négy napon át dolgoztak 12 órás műszakban, majd négy pihenőnapot kaptak az általános beosztás szerint, de volt lehetőség túlórázni, amelyet a magyarok többnyire ki is használtak.
A 24.hu által megkérdezett egyik elbocsátott munkás szerint a gyár vezetősége decemberben még cáfolta, hogy a vendégmunkások érkezésével őket ki fogják rúgni, januárban azonban mégis elindult ez a folyamat. Az tehát elmondható, hogy annak ellenére, hogy Nógrádban magas a munkanélküliség aránya, így is inkább külföldi munkásokat hozott az üzem vezetősége.
A magyar munkások teljesítményére egyébként elvileg nem volt panasz, ám mégis indoklás nélkül elküldték őket. Berki Sándor, a Párbeszéd–Zöldek országgyűlési képviselője felkereste az ügyben a Bumchun telephelyét, de a vezetőség nem fogadta, a kérdéseire pedig egyelőre nem kapott választ.
A kormány nem titkolt célja, hogy Magyarország akkumulátorgyártó-nagyhatalom legyen. Az utóbbi időben több akkugyár telepítését is bejelentették, többek közt Debrecenben is.