2019. február 12. | 15:25

A kutatók állítása szerint az autógyártó jogtalanul használja az általuk kifejlesztett technikát

A Massachusettsi Technológiai Intézet (MIT) professzorai kidolgoztak egy rendszert, mely kombinálja a hagyományos és a közvetlen befecskendezés elvét. Ezt a szisztémát szabadalmaztatták is, a Ford pedig állításuk szerint jogtalanul alkalmazza ezt a technológiát bizonyos motorokban, hiszen nem egyezett meg a kutatókkal a szabadalom felhasználásáról.

Leslie Bromberg, Daniel R. Cohn és John B. Heywood perbe fogja az amerikai autógyártót, hiszen ők úgy vélik, a Ford motorok pontosan olyan benzin-levegő keveréket állítanak elő, mely az ő rendszerükkel kivitelezhető. Az MIT munkatársai licenszelték is ezt a módszert, és 2014-ben megkeresték vele a Fordot, az egyezség azonban nem született meg. Később, 2017-től azonban a „kék-oválos” gyártó pontosan ilyen rendszerű hajtóművekkel szerelte autóit, a 3,3 literes V6-os szívómotorjuk, a 2,7 literes V6-os és a 3,5 literes V6-os EcoBoost, továbbá egy 5,0 literes szívó V8 motorjuk is ilyen elvet használ.

A helyzet tehát egyszerűnek tűnik: a kutatók szerint a Ford egy olyan szabadalmat használ, amiért nem fizetett pénzt, ráadásul ezt tudja is. Állítólag a gyártó egyik képviselője 2015-ben felkereste a kutatókat, hogy megállapodjanak a közös együttműködésről. A bíróságnak azt kell eldöntenie, hogy a Ford valóban ugyanazt a rendszert használja-e, amit az MIT munkatársai szabadalmaztattak, mert egyébként több más márka is hasonló technológiát alkalmaz egyes motorokban.

A General Motors a Chevrolet Corvette ZR1-ben például egy olyan kompresszoros V8-at használ, amely hasonló elven működik, de akár a Toyota azon motorját is lehetne említeni, amelyet a GT86-osba és annak Subaru testvérmodelljébe szerelnek.

Érdekes problémába futott tehát bele a Ford, és ha rosszul jön ki belőle, akkor valószínűleg nagy pénzeket kell majd kifizetnie kártérítés gyanánt. Az ügy végeredményére feltehetően még várni kell egy ideig, hiszen az ehhez hasonló kivizsgálások nem egy-két nap alatt végrehajtható műveletek, a bíróságnak gondosan körbe kell járnia a dolgot, mielőtt meghozza a döntését.