2022. január 12. | 08:07

Az ORFK Kommunikációs Szolgálatát kérdeztük meg erről.

A karácsonyi láz hamar magával ragadja az embert, a hangulatot könnyen lehet fokozni fényekkel, dekorációval és persze a megfelelő zenével. Jellemzően december elejétől kezdődően fényárba borulnak a forgalmasabb utak, főterek és sokan a lakásukat is kidekorálják fényfüzérekkel és/vagy mindenféle egyéb csicsával. Egyesek azonban odáig merészkednek, hogy az autójukat is feldíszítik.

Egyre sűrűbben találkozni karácsonyi pompába bújtatott járművekkel az utakon Magyarországon is. A hangulatfelelősök nagy része csak diszkréten egy kis mikulásfigurát tapaszt fel belülről a hátsó szélvédőre, mások azonban képesek villogó karácsonyi világítással „feltuningolt” autóval útnak indulni. Ez már sok a jóból, bizonyára szabálytalan. A kétségeket eloszlatandó a rendőrséghez fordultunk válaszokért.

Természetesen írott szabályok vonatkoznak az autók világítóberendezéseire és azok üzemszerű működtetésére, - ahogyan azt sejteni lehetett - a tulajdonos nem variálhatja kénye kedve szerint azokat és nem helyezhet el akármilyen világító eszközöket az autón vagy a belterében. Ezek az előírások részletesen tárgyalják az autók kizárólagosan elfogadott fényjelzést adó berendezéseit, olyannyira, hogy még a belsőtér világításának színét sem lehet(ne) például kékes árnyalatúra változtatni.

Az idevágó előírásokat a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet paragrafusai szabályozzák. A belső tér világítására vonatkozóan úgy fogalmaz, hogy az kizárólag fehér- vagy kadmiumsárga fényű lehet, továbbá a vezetőülésből kapcsolhatónak kell lennie, kivéve a helyi megvilágítást adó lámpákat (pl. gyári hangulatvilágítás). Mindez rögtön kizárja például a hátsó szélvédőre belülről kihelyezett fényfüzér használatát, hiszen általában se a fény színére vonatkozó, se pedig a kapcsolhatóság szabályainak nem felel meg.

A jármű külsején elhelyezett fényt kibocsátó vagy fényvisszaverő berendezésekről a jogszabály szigorúan rendelkezik. Azok elhelyezésére, fényerejére, színére mind vonatkoznak előírások.

Szabályszerűen csak a tompított és távolsági fényszórók, első ködlámpák, nappali menetjelző fények, keresőlámpa, hátsó piros helyzetjelző, ködzárófény, tolatólámpa, irányjelzők és a narancssárga illetve kék megkülönböztető fényjelző berendezések használhatók. Utóbbiak mellett semmilyen további, villogó fényt kibocsátani képes fényforrással nem szerelhető fel az autó.

 Az egyéb dekorációk beltérben való elhelyezésére vonatkozóan az a mérvadó, hogy azok nem zavarhatják a vezetőt a szabad kilátásban és nem veszélyeztethetik az utasok testi épségére. Ugyanez érvényes az autó külsején elhelyezett díszekre is, azok nem jelenthetnek veszélyt a forgalom többi résztvevőjére, ebből következően bármilyen utólagos díszítés elhelyezése az autón és az autóban egyaránt balesetveszélyes és tilos.

ORFK Kommunikációs Szolgálata

6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet